Zastupitelé se na jaře domluvili, že dotační zásady přepracují. Sportovní komise třeba většinově doporučila, aby se zrušilo dominantní postavení hokejistů a fotbalistů. To ale oběma sportům a také radním vadilo, proto vedení města přišlo s jiným návrhem, kdy fotbal i hokej jako jediné a navíc jmenovitě potvrzené zůstávají v první kategorii s největšími příspěvky.

„V komisi jsem se snažila, aby všechny sporty měly rovné podmínky, tedy stejný příspěvek na člena. Opírala jsem se i o dopis Spartaku, kterému také zrušení nevadilo. Teď se to nezrušilo a práce komise mi připadá zbytečná," uvedla zastupitelka a členka komise Zdeňka Chmelařová.

Hejtman Jiří Běhounek naopak apeloval na to, aby se do zásad moc nezasahovalo, protože pak se bude cítit poškozený každý sport.

Zastupitelům předložený návrh nakonec zachoval dominantní fotbal a hokej – což ale někteří diskutující obhajují tím, že oba sporty mají daleko větší náklady na sportoviště než halové sporty, přestože ty mívají i víc členů.

Jinak místostarosta Pavel Pípal navrhoval tyto tři změny: 1) každý oddíl musí mít nejméně 15 % mládeže, 2) za členský příspěvek minimálně 500 pro mládež a 1 000 korun pro dospělého se považují veškeré peníze člena, už ne třeba peníze za brigády a 3) dotace dostane jen ten, kdo má víc než 70 % členů z Pelhřimova 
a jeho místních částí. „Podíl mládeže jsme zvedli z pěti na patnáct procent, protože je to naše priorita," vysvětlil Pípal.

Městští venkované

S poslední změnou ale nesouhlasil zastupitel Hynek Poul, nebo aspoň chtěl poměrnou dotaci pro oddíly s velkým podílem „přespolních". „Když nějaký oddíl chce něco dokázat, tak nabírá i mimopelhřimovské, aby měl větší výběr. Městu se to vrátí jinak a u kultury také nepočítáme, kolik do kina a divadla chodí přespolních," uvedl Poul, který dále chce jasně určenou výši příspěvku členů.

Místostarosta Pavel Pípal ale hájil to, že městské dotace mají přijímat hlavně místní. „Pelhřimov má úbytek 300 lidí, což se negativně projevuje na příjmu rozpočtu. Naši lidé se stěhují do satelitních obcí, které ale nezajistí plnohodnotné podmínky k životu," řekl.

Podle místostarosty Pípala tito lidé žijí na vsi, ale využívají výhod města včetně sportovního vyžití, ale toto sportovní vyžití jim dotuje pouze město, ale už ne „jejich" obec.

Limit pro přespolní se nelíbí ani klubu Taekwondo Lacek. „Nemám to spočítané, ale nevím, zda bychom tomu vyhověli. Máme sice většinu členů z Pelhřimova, ale značná část jich je také z Humpolce. Náš klub už se rozšířil do té míry, že jsou v něm bojovníci z Havlíčkova Brodu či Jindřichova Hradce. Proč ale nemáme dostat peníze v Pelhřimově, kde je naše hlavní sídlo a odkud je většina členů?" podivil se Petr Lacek, hlavní trenér klubu, který o příspěvky kromě Pelhřimova žádá i v Humpolci.

Zmíněná podmínka nedělá radost ani hokejistům. „Přiznám se, že to v tuto chvíli nemám spočítané, ale nelíbí se mi to hlavně principiálně," vyjádřil se člen výboru hokejového klubu a člen sportovní komise Michal Vilímek a svou myšlenku objasnil následovně: „Vadí mi, že město tímto opatřením nechce vidět, že pokud se kluby chtějí někam výkonnostně posouvat, nemohou stavět jen na lidech z Pelhřimova. Je to letitá praxe, že do klubů v našem městě přicházejí talentovaní sportovci z menších oddílů a ti ještě více talentovaní a schopní jdou zase dále, třeba do Jihlavy. A ti, co přijdou k nám z vesnic, se na reprezentaci města podílí," prohlásil.

Místostarosta Pípal ale zdůrazňuje, že kluby s přespolními dobře vědí, proč žádat v Pelhřimově – tam podle něj dostanou mnohem víc dotací než v jiných městech.

Většina zastupitelů ale nakonec chtěla celý materiál odložit a znovu projednat na pracovním zastupitelstvu 26. října. „Jde o to, že pokud se do zásad začne sahat, měly by se už předělat celé. Ale pokud budeme čekat, až se dohodnou úplně všichni, tak se nedočkáme," varoval Pípal.