Opravit a zachovat. To si myslí Miroslava Lisá ředitelka Střediska volného času Humpolec. „Obě budovy mají duši. Jsou přímo v centru. Škola má dál sloužit vzdělávání a spolkový dům pro zábavu a setkávání spolků,“ řekla ředitelka Deníku.

Hana Koudelová vede v Humpolci mateřskou školu. „Jsem ve městě krátce. Okamžitý nápad nemám,“ poznamenala. František Čech z Humpolce kolem historického bloku chodí denně. „Netuším co s těmi budovami. Kulturní aktivity jdou mimo mě, já jsem technik,“ dodal na vysvětlenou.

Želivská základní škola cestuje díky programu Erasmus+ po celé Evropě.
Malá, ale úspěšná. Děti ze školy v Želivě cestují napříč Evropou

Nápad nemá ani živnostník Josef Maršík, který u historického bloku zaparkoval. „Já bych to nechal pořádně opravit a část pronajal,“ řekl Deníku. Milan David provozuje v Humpolci Motorkářské doupě. „Varovně zvedám prst. Začínat v Humpolci jakýkoliv byť rozumný projekt, je riziko. Časem se do toho vloudí zášť, pomluvy a závist,“ konstatoval motorkář.

Jak využít dvě historické budovy v Humpolci

Spolkový dům město koupilo loni od majitele za víc než osmadvacet milionů. Ve druhé polovině 20. století sloužil dům i jako kino. V osmdesátých letech přestal být využíván a začal chátrat. Koncem osmdesátých let mu dokonce hrozila demolice. Soukromník ho koupil v 90. letech a zrekonstruoval.

Využití

Plesy, zábavy, kulturní akce, setkání spolků

Pronajmout část soukromé osobě, stylová restaurace , ubytování, školení a konference, firemní akce, módní přehlídky

Prodej

Základní škola Husova je majetkem města. Ve škole je odloučené pracoviště základní školy Hálkova. V přízemí je školní jídelna Rodinka

Využití: Vzdělávání
Sociální služby
Domov pro seniory, stacionář
Tělocvična pro veřejnost
Pronájem
Prodej

Ve městě není kde pořádat plesy. Takovou zkušenost má Šárka Koucká. „Pro přednášky, besedy a malé kulturní akce máme kino. Ale pořádný sál chybí. Když studenti pořádají maturitní ples, jedou se bavit na vesnici. Spolkový dům je pro pořádání plesů ideální,“ navrhla sociální pracovnice z Humpolce.

Podle humpolecké starostky Aleny Štěrbové se jedná o cenné historické nemovitosti z devatenáctého století. Jejich obnova je běh na dlouhou trať. První fáze projektu se uskuteční letos. „Proto vzniká na radnici pracovní skupina pod vedením architekta. Cílem je zajistit budovám po rekonstrukci využití na desítky let,“ zdůraznila starostka.

Výsledek práce skupiny předloží vedení radnice na podzim zastupitelstvu. „Chceme získat podporu napříč politickými subjekty. Aby v zastupitelstvu panovala shoda. Bez ohledu na to, kdo povede město v dalších komunálních volbách,“ dodala starostka.

Varovným příkladem je pokus o rekonstrukci náměstí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Tam se po komunálních volbách změnilo složení zastupitelstva a to nové městskou studii náměstí smetlo. Lubomír Kordovský je městský zastupitel. „Projektu využití historických budov se věnuje pracovní skupina. Já se rozhodnu podle toho, co nám předloží. Očekávám zajímavou diskusi,“ řekl Deníku.

Podle názoru starostky Štěrbové má spolkový dům sloužit pro kulturní a komunitní akce, plesy a zábavy. Spolkový dům nabízí místo až pro pět set lidí, podobně velký sál v Humpolci není.

Bývalá škola je vhodná pro sociální služby různého typu. „Než ale dojdeme od dokumentace ke stavbě, potrvá to nejméně dva roky. Schválené zadání využití obou domů poslouží jako základ pro architektonickou soutěž. Z ní vzejde vítěz, který během příštího roku zpracuje komplexní architektonickou studii. Tak aby v roce 2025 mohla být zahájena projektová dokumentace na první část celé stavby,“ upřesnila starostka. Rekonstrukce historických budov je počítaná na desítky milionů korun.