Zmíněné centrum, které sídlí v Hradské ulici v Humpolci, zatím nabízí sdílené kanceláře, zasedací místnost pro konání porad nebo konferencí, řadu školení i rozvojových seminářů či kavárnu s vynikající kávou a posezením pro obchodní partnery nebo kolemjdoucí. A právě v této kavárně našly čtyři zmíněné ženy vytouženou práci.

Přestože je humpolecký cowork ještě v plenkách, díky tomu, že jeho protagonisté předem vznik sdíleného pracovního prostoru v Humpolci avizovali, zaujal už celkem třináct coworkerů, tedy podnikatelů, kteří tu v rámci své práce i svých pracovních cest najdou kancelář a zázemí.

Předseda představenstva Coworkingového družstva Spolu Vít Skála, jenž humpolecký cowork vlastní a provozuje, je pozitivní situací na pomyslné startovní čáře projektu potěšen. „Jsme rádi, že zájem o využití prostor potvrzuje výsledky průzkumu, který jsme si udělali před ostrým rozjezdem coworku. Vysoká účast příznivců na slavnostním otevření je dalším důkazem, že coworkingové centrum je atraktivní i na relativně malém městě, jako je Humpolec,“ pochvaloval si Vít Skála.

Vítání ptačího zpěvu v Pacově.
Pacovští se zaposlouchali do ptačího zpěvu

Zakladatelé coworku v Humpolci ale ještě nekončí, jejich plány jsou nemalé. V létě otevřou na stejné adrese druhou část, kde budou uzavřené kanceláře a takzvaná open space pracovní místa, která budou přístupná pouze členům coworku.

V prostorách coworkingu se také počítá s poradenstvím pro začínající podnikatele, s vytvořením dalších nástrojů pro vzájemné propojování kontaktů i s koncentrací firem zaměřených na sociální podnikání. „Poslední zmíněné subjekty totiž dokážou dát práci a motivaci lidem, kteří dlouhodobě nemohou kvůli svému sociálnímu nebo zdravotnímu hendikepu najít zaměstnání. A přitom za určitých podmínek pracovat mohou, a hlavně po zaměstnání touží,“ doplnil Vít Skála.

Coworkingová centra jsou fenoménem 21. století. V současné době jich je v České republice již přes osmdesát.

Otevření muzea ve Vyklanticích.
Zámek zve na prohlídku muzea