Podle pelhřimovského místostarosty Tomáše Dufka, který má problematiku školství ve městě na starost, se žádné změny nyní nebudou konat.

Děti se vejdou

„Spádovost zůstane tak, jak zastupitelstvo rozhodlo už v listopadu. Znovu však opakuji, že rodiče mohou své děti dát, kam budou chtít. Pokud však nebude volné místo na škole, kde chtějí mít ratolest, pak mají jistotu ve škole, kam spádově patří. Skutečnost je nyní taková, že dojíždějící děti ze spádové oblasti Rynárec se v následujícím školním roce vejdou na základní školy Komenského a Krásovy domky,“ informoval Dufek.

Některým zastupitelům se nelíbilo, že Rynárec ani jiné obce, kterých se spádovost týká, nebyly informovány o připravovaných změnách.

„Nevidím ani tak veliký problém v tom, že se dojíždí z vesnic. To podstatné v celé věci však vidím jinde. Nelíbí se mi, že nikomu se dopředu nic neřeklo,“ rozhořčeně konstatoval Hynek Poul.

Dalším hodně diskutovaným tématem byly dohady o kvalitě jednotlivých škol v Pelhřimově.

Zbytečné emoce

„Nelze srovnávat úroveň škol. Každá je něčím specifická, zkrátka originální. Pokud někdo tvrdí, že jedna či druhá škola je špatná a nemá svá tvrzení podložena důkazy, je to neseriózní a urážlivé jednání,“ prohlásil jeden ze zastupitelů Stanislav Hron a dodal, že se kolem celé záležitosti zvedla zbytečná vlna emocí.

Špatné dopravní spojení bylo důvodem, proč Dobrá Voda sepsala samostatnou petici. „Sepsali jsme v obci petici, abychom zajistili pro naše děti pohodlnější cestování do školy. Od autobusové zastávky je to půl druhého kilometru do vsi. Nikdo se v úterý tímto problémem nezabýval, a to mě docela mrzí,“ podotkl včera Zdeněk Smrčka, starosta Dobré Vody.

„Co se týče Dobré Vody, ta s městem nemá sepsanou žádnou smlouvu. Proto nevím, na co si rodiče se starostou v čele stěžují,“ podotkl Leopold Bambula, starosta Pelhřimova.

Z Rynárce do města

Dobrovodské děti navštěvují od první do páté třídy školu v Rynárci, se kterou má obec řádnou smlouvu. Od šesté třídy už děti nemají smluvně podloženou žádnou školu.

„Každá obec má ze zákona povinnost zajistit pro své děti školní docházku. Existují tři způsoby, jak vše zajistit. Jedním je mít vlastní školu, druhou volbou je sepsat dohodu s jinou obcí, kde zařízení funguje. Posledním způsobem je placení neinvestičních výdajů na jednotlivé žáky. Takto to praktikuje například Dobrá Voda,“ informovala Dana Hunalová z pelhřimovského školského odboru.

Podle Milana Gola, člena zastupitelstva, je otázkou, zdali varianta nových spádových oblastí s budoucími školními autobusy je z ekonomického hlediska pro město zajímavá.