Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soubor Trnávka pokřtil své první CD

  Pacov – Pacovský soubor lidových písní a tanců Trnávka vydal své úplně první CD.

11.2.2014
SDÍLEJ:

Trnávka v krojích při obřadu čištění studánky předloni ve Velké Rovné. Foto: Deník/Jan Mazanec

V jeho hudebním repertoáru Trnávky můžeme nalézt lidové písně z oblastí Pelhřimovska, Pacovska, Lukavecka, Žirovnicka a Kamenicka.

„Pracujeme formou naprosté lidové čistosti, proto má naše hudba takovou hodnotu. Jedná se o nádherné písně, které mají oproti jiným krajům osobitý lidový ráz," řekla vedoucí souboru Vladimíra Svobodová. Tím, že je tato hudba opravdu originální, si podle ní můžeme být jisti.

Jak uvedla Svobodová, mezi členy souboru jsou i muzikanti, kteří historický materiál dlouho studovali a naučili se rozpoznávat odchylky, kterými se hudba našeho regionu liší od jiných krajů.

Tradiční lidová hudba samozřejmě nejlíp zní z tradičních hudebních nástrojů. Při poslechu nového CD se tedy můžeme těšit nejen na jemné housle či klarinet, ale i na kontrabas a zvučné dudy.

Trnávka se už přes třicet let snaží o uchování a rozvíjení lidových tradic a národních kulturních hodnot ve zpěvu, hudbě i tanci. Soubor se zaměřuje především na zvyky a tradice kraje, v němž žijeme.

„Byla by škoda, aby lidová kultura našeho národa v oblasti českého Horácka upadla v zapomnění," zmínila Vladimíra Svobodová.

Folklorní uskupení si ale dokáže kromě hudby hravě poradit i s projevem na jevišti. „Hravým způsobem rozvíjíme nejen hudební cítění, rytmus a zpěvnost, ale i kultivovaný taneční pohyb a mluvený projev. Členové našeho souboru zdárně skládají talentové zkoušky," pochlubila se nám vedoucí souboru.

„Náš repertoár je velice rozmanitý a je zpracovaný podle ročních období. Diváci se mohou pobavit při žertovných dětských hrách. Jevištně zpracované máme vánoční tradice, jarní zvyky, stavění májů, dožínky a další," dodala Svobodová.

Soubor uvítá i další nové členy

V souboru se už vystřídalo více než šest set tanečníků, zpěváků a hudebníků. V současné době soubor tvoří pětatřicetičlenný tým. „Máme i členy, kteří s námi jsou už od dětství, kdy ještě chodili na základní školu," řekla Vladimíra Svobodová.

A Trnávka se rozhodně nebrání ani příchodu nových členů. „Rádi přijmeme další zájemce. Zkoušíme v Pacově i v Pelhřimově, kde se mohou hlásit do kroužku lidových písní a tanců Domu dětí a mládeže," dodala Svobodová.

Pacovské uskupení se proslavilo i v cizině. Třeba jejich zpracování tradičního Vylévání studánek, kdy mladé dívky oděné v bílých šatech čistí studánky a tančí v jarním kvítí, měl velký úspěch na Evropské konferenci v Bulharsku. Letos Trnávka tento obřad chystá 15. června na Křemešníku a 29. června na Stražišti u Pacova.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

11.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení