Některá sice drobný pokles návštěvnosti zaznamenala, ale většinou se lidé jen hrnou.

Toto zařízení svým zákazníkům nabízí poměrně rychlé a rovnoměrné opálení. „Do solária můžete chodit klidně každý druhý den. Kůže si vždy jeden den potřebuje odpočinout. U nás je maximální doba nepřetržitého opalování patnáct minut," vysvětlila prodavačka Marie Fárová, která v cukrárně Cukřenka obsluhuje technologii solária.

Existuje také řada podpůrných prostředků, které by každý před opalováním takovýmto způsobem měl použít. Kromě opalovacích krémů s podpůrným efektem, které vyzvednou pigment ze spodních vrstev kůže, je možné využít samoopalovací nástřik.

Hlavní nápor: 
plesy a dovolené

Tato metoda se používá především před plesy, večírky, svatbami a dovolenými. „Máme dva odstíny nástřiku. Doba aplikace je pouhých deset minut. Odstín vydrží sedm až deset dní a prvních dvanáct hodin po aplikaci musí zůstat kůže naprosto suchá," vysvětlila podmínky aplikace pracovnice Salonu Afrodita Michaela Virtová.

Právě plesová sezona a jarní období před prázdninami přináší provozovatelům solárií velké zisky. „Nemám ráda pocit, když jsem příliš světlá. Opaluji se sice relativně dobře, ale bez samoopalovacích krémů bych se neobešla. Solárium navštěvuji hlavně před plesy," řekla zákaznice Klára Vondrů.

Ačkoli jsou dermatologové většinou proti opalování v soláriích, může stroj na získání bronzové pleti mnoha lidem paradoxně i pomoci. „Chodí k nám například zákazníci s lupénkou nebo alergií na sluníčko. Ti by bez takzvaného předopálení měli v létě velké problémy," vysvětlila Virtová.

Podle odborníků si zhruba osmdesát procent přirozeného ochranného faktoru v kůži většina lidí vyplýtvá už v dětském věku. V dospělosti by se tedy měli každý letní den preventivně chránit před slunečním zářením.

„Zdravé to není. Osobně jsem proti. Sice mohou nastat situace, kdy se takové ozařování přímo doporučuje, ale to musí proběhnout v nemocnici na certifikovaných zářičích s vlněním o určité délce," řekla doktorka Danuše Březinová z kožní ambulance.

Podle Březinové ovlivňuje rychlost a kvalitu opálení ovlivňuje několik faktorů. Především fototyp kůže, intenzita slunečního svitu a oblast, v níž se nacházíme.
Lidem bílé rasy, kteří žijí v našem podnebném pásmu, stačí zhruba půl hodiny na slunci denně. A děti do dvou let by silnému slunečnímu záření neměly být vystavovány vůbec.

Karolína Hovorková