Celkové náklady na rekonstrukci budovy, kde by mělo vzniknout devět sociálních bytů, činí 15 milionů korun. „Podali jsme žádost o dotaci, kterou nám poskytne Integrovaný regionální operační program (IROP) prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj. Dotaci na tento projekt jsme získali, protože splňujeme všechny podmínky. Objekt je vhodný na bydlení a je v centru obce, Bohdalín má navíc perspektivu, protože je tu dobrá dostupnost větších měst, kde jsou pracovní příležitosti a mimo jiné je tu i dobré autobusové spojení,“ vyjmenovala Alžběta Kolářová, ředitelka dobrovolného svazku obcí (DSO) Nová Lípa, který se podílel na přípravách žádosti o zmíněnou dotaci.

Dodala také, že 90 procent nákladů zajistí dotace, zbytek pak doplatí obec.

Některým obyvatelům Bohdalína se ale varianta přestavby budovy bývalé školy právě na sociální byty nelíbí. Proto na informační schůzce ke zmíněné rekonstrukci, která se v obci uskutečnila v pondělí 25. února, padl také návrh udělat veřejné referendum. „Hlasování bych nenazýval referendem, ale spíše takovým průzkumem. Výsledek hlasování pak bude sloužit pro zastupitelstvo, aby rozhodlo, co bude s budovou školy dál,“ řekl starosta Bohdalína Josef Staněk.

Výběr nájemníků bude v plné režii obce. „Celý projekt se připravoval ve spolupráci s Oblastní charitou Pelhřimov, která nám bude nájemníky doporučovat. Budeme mít tedy jistotu, že jsme schopni obsadit byty rodinami, kterých se nemusíme bát, a nad kterými někdo drží garanci,“ informovala Vladimíra Hojgrová, projektová manažerka DSO Nová Lípa.
Sociální bydlení má nastavené konkrétní parametry, které musí nájemce splňovat.

Sociální bydlení by v Bohdalíně mohlo začít fungovat od 1. ledna 2021. „Realizace projektu vychází tak, že letos v červnu se udělá výběrové řízení. Rekonstrukce by měla být ukončena na konci roku 2020,“ sdělila Alžběta Kolářová.

Díky zmíněnému projektu se navíc také zvýší počet obyvatel v obci. „Počet obyvatel v Bohdalíně bohužel neustále klesá. Teď jsme na nějakých 178 občanech s tím, že 15 z nich tu má pouze vedené trvalé bydliště, ale nebydlí tu,“ doplnil Josef Staněk.

Budova bývalé školy, kterou v Bohdalíně postavili v roce 1903, je v poměrně dobrém stavu. „Budova je nějakým způsobem zakonzervovaná. Z budovy jsme sundali komíny, které byly v havarijním stavu. Celá budova je uvnitř uklizená, odpad, který tam zůstal po předchozím majiteli, je snesený do přízemí a na jaře ho odvezeme na skládku, abychom pak nemuseli platit firmě za vyklizení budovy. Do budovy nezatéká, je v relativně dobrém technickém stavu,“ prozradil místostarosta Bohdalína Zdeněk Semorád.

V roce 2008 se obec snažila získat budovu do svého vlastnictví. „Jakým způsobem se v roce 1978 dostala do majetku zemědělského družstva, nevíme. Budovu jsme ale chtěli odkoupit a tehdejší vedení družstva za ní chtělo 1,5 milionu korun, na to jsme nepřistoupili. Družstvo tak dalo školu realitní kanceláři, která ji prodávala za 700 tisíc korun. Hned jsme o to projevili zájem a školu koupili,“ přemítal bohdalínský starosta.