Nyní už je znám i termín jejího odhalení, a to pondělí 22. září v 16 hodin. Jak řekl vedoucí odboru školství městského úřadu Bohumil Kovanda, na akci je pozván i tvůrce desky, malíř a sochař Kristian Kodet. Bronzové dílo už je na domě v Poděbradově ulici číslo 20 umístěno, majitelka s jeho umístěním souhlasila a město na jeho výrobu přispělo 65 tisíci .

Na zmíněné adrese sídlí i knihkupectví Jaromíra Vytopila, který Deníku pro tento účel zapůjčil knihu „Jiří Kodet. Ty a já na miskách vah".

Tato publikace s řadou cenných fotografií, vydaná před dvěma lety, nabízí zajímavý vhled nejen do života oblíbeného herce, ale i do rozvětveného uměleckého rodu Kodetů. Emanuel Julian Kodet (1880-1954) proslul mj. jako autor monumentálního pomníku Jana Žižky u Sudoměře, rodné Pelhřimovsko zná jeho originální pomník padlých v Jiřicích. Jeho syn Jan se také stal sochařem a podruhé se oženil s herečkou Jiřinou Steimarovou ze slavného hereckého rodu. S ní měl syna Jiřího, ze druhého manželství pak má zmíněného Kristiana.

„Na Jirkův život musely mít geny minulých generací velký dopad. Z jedné strany niterné spojení s hlínou, kamenem a dřevem, z druhé strany herecká větev, plná vypjatých emocí a gest," píší autorky Soňa Kodetová a Alena Šloufová. Kniha nezakrývá, že mezi oběma rodinami to skřípalo.

Například když pelhřimovský rodák Emanuel a jeho žena dali svému vnukovi Jiřímu na Vánoce dárky, jeho maminka mu je zabavila s tím, že si je Jiří nezaslouží.

Vnuk Kristian Kodet po roce 1968 emigroval do Švýcarska, ale v 70. letech se do vlasti vrátil. Umělec má i další vazbu na Pelhřimov, a to prostřednictvím dvou náhrobků.

První byl pro rodinného přítele Kodetů Waldemara Matušku, objednala si ho zpěvákova vdova. Kristian Kodet, který má své muzeum v Táboře, se obrátil na pelhřimovského kamenického mistra Pavla Kalkuse, který náhrobek pro Matušku vytvořil.

Díky spolupráci s Kristianem Kodetem se pak Kalkus dostal i k zakázce na vytvoření rodinného hrobu Kodetů.