Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrky skáceli, ale o Vánoce nepřijdou. Rozsvítí jedličku

Humpolec – Od čtyřicátých let minulého století rostl na humpoleckém Horním náměstí smrk, který se do paměti tamních obyvatel zapsal především jako ozdobený vánoční strom.

10.10.2015
SDÍLEJ:

Ve čtvrtek skáceli smrk, který na náměstí rostl už ve 40. letech 20. století. Měřil kolem dvaceti metrů. Foto: Dagmar Kluchová

Jenže smrk v posledních letech postupně usychal, a snadno tak podlehl škůdcům. Ti se nevyhnuli ani sousednímu menšímu smrku.

Vzhledem ke stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu obou stromů muselo dojít ke kácení. Humpolečtí ale o tradiční rozsvícení stromu na Mikuláše nepřijdou, do konce října by na náměstí měla růst zhruba čtyř- až pětimetrová jedle.
Humpolecké technické služby smrk skácely ve čtvrtek a pro některé obyvatele to byl šok, i když cedulka umístěná přímo na stromě na kácení upozorňovala. Zpráva o kácení je i na webu města. „Nic jsem o tom nevěděla, ve čtvrtek ráno jsem šla do práce a všimla jsem si jen oranžového kontejneru technických služeb. Pak za námi přišla paní uklízečka, jestli sledujeme, jak smrk kácí. To už jsem vyběhla ven i s foťákem, ale smrk jsem zachytila již na zemi," popsala Dagmar Kluchová, vedoucí humpoleckého muzea, které sídlí právě na Horním náměstí.

Kluchová dodala, že na náměstí nepotkala ani žádné přihlížející. Fotografie pokáceného smrku uveřejnilo humpolecké infocentrum na svém veřejném facebookovém profilu i s tím, proč k takovému kroku město přistoupilo. Do včerejšího poledne tuto informaci sdílelo třináct uživatelů.

Ti vyjadřují především překvapení i lítost nad osudem vzrostlého stromu. „Když jsem ráno šla do kanceláře a viděla smrk na zemi, udělalo se mi špatně. Doufám, že kácení už nebude pokračovat, a těším se na nový strom," napsala pod fotografie smrku Dagmar Nováková.

Vedoucí odboru životního prostředí a památkové péče na humpoleckém městském úřadě František Kocman podotkl, že ztráta vitality i kvůli nedostatku spodních vod 
a náchylnost k parazitům je 
v současnosti obecným problémem stříbrných smrků 
v celé republice. „Doufáme, že jedle bude odolnější. Předběžně máme s odbornou firmou domluveno, že ji přiveze snad z Německa. Ještě čekáme na fotografie a další popis stromu," zmínil Kocman.

Práce kolem sázení nové jedle město zahájí už po neděli. František Kocman sdělil, že začnou s rozebíráním dláždění a s výměnou zeminy. V úterý bude náměstí patřit archeologům a jejich výzkumu.

Poté by mělo následovat vytržení pařezu. „Chtěli jsme na náměstí zachovat živý vánoční strom podle tradice našich předků. Proto jsme nevolili tu možnost, že bychom každý rok přivezli jiný strom," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí. Starosta Humpolce Jiří Kučera ještě doplnil, že k jedli město pořídí i nové vánoční osvětlení.

Autor: Aneta Slavíková

10.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení