Jenže smrk v posledních letech postupně usychal, a snadno tak podlehl škůdcům. Ti se nevyhnuli ani sousednímu menšímu smrku.

Vzhledem ke stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu obou stromů muselo dojít ke kácení. Humpolečtí ale o tradiční rozsvícení stromu na Mikuláše nepřijdou, do konce října by na náměstí měla růst zhruba čtyř- až pětimetrová jedle.
Humpolecké technické služby smrk skácely ve čtvrtek a pro některé obyvatele to byl šok, i když cedulka umístěná přímo na stromě na kácení upozorňovala. Zpráva o kácení je i na webu města. „Nic jsem o tom nevěděla, ve čtvrtek ráno jsem šla do práce a všimla jsem si jen oranžového kontejneru technických služeb. Pak za námi přišla paní uklízečka, jestli sledujeme, jak smrk kácí. To už jsem vyběhla ven i s foťákem, ale smrk jsem zachytila již na zemi," popsala Dagmar Kluchová, vedoucí humpoleckého muzea, které sídlí právě na Horním náměstí.

Kluchová dodala, že na náměstí nepotkala ani žádné přihlížející. Fotografie pokáceného smrku uveřejnilo humpolecké infocentrum na svém veřejném facebookovém profilu i s tím, proč k takovému kroku město přistoupilo. Do včerejšího poledne tuto informaci sdílelo třináct uživatelů.

Ti vyjadřují především překvapení i lítost nad osudem vzrostlého stromu. „Když jsem ráno šla do kanceláře a viděla smrk na zemi, udělalo se mi špatně. Doufám, že kácení už nebude pokračovat, a těším se na nový strom," napsala pod fotografie smrku Dagmar Nováková.

Vedoucí odboru životního prostředí a památkové péče na humpoleckém městském úřadě František Kocman podotkl, že ztráta vitality i kvůli nedostatku spodních vod 
a náchylnost k parazitům je 
v současnosti obecným problémem stříbrných smrků 
v celé republice. „Doufáme, že jedle bude odolnější. Předběžně máme s odbornou firmou domluveno, že ji přiveze snad z Německa. Ještě čekáme na fotografie a další popis stromu," zmínil Kocman.

Práce kolem sázení nové jedle město zahájí už po neděli. František Kocman sdělil, že začnou s rozebíráním dláždění a s výměnou zeminy. V úterý bude náměstí patřit archeologům a jejich výzkumu.

Poté by mělo následovat vytržení pařezu. „Chtěli jsme na náměstí zachovat živý vánoční strom podle tradice našich předků. Proto jsme nevolili tu možnost, že bychom každý rok přivezli jiný strom," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí. Starosta Humpolce Jiří Kučera ještě doplnil, že k jedli město pořídí i nové vánoční osvětlení.