Ten usedal do lavic sněmovny v letech 2006 až 2010, a to za ODS. Angažoval se ve Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, Volebním výboru a v letech 2008 až 2010 i ve Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ve sněmovně setrval do voleb v roce 2010.

„S odstupem tří let si myslím, že to nebyly roky snadné. Na druhou stranu to pro mě byla velká politická zkušenost a myslím si, že v orgánech sněmovny, ve kterých jsem pracoval, jsem udělal kus práce," zavzpomínal na čtyřleté období poslance Milan Šmíd a pokračoval: „Pracoval jsem především ve výboru pro regionální rozvoj, kde jsem se snažil informace, které člověk získával od starostů, využít i pro jejich prospěch. Co se týká nějaké širší spolupráce v rámci klubu, tak si myslím, že jsem byl poslancem loajálním, že se na mne dalo spolehnout a ty čtyři roky, i přes některé potíže, hodnotím jako roky pozitivní," přemítal současný starosta Žirovnice. Tím byl rovněž od roku 1990 až do roku 2006. Během éry poslance byl ve městě neuvolněným místostarostou.

Dobrá spolupráce

Vystudovaný učitel zeměpisu a tělesné výchovy říká, že během poslanecké činnosti spolupracoval se starosty Humpolce, Pelhřimova, Kamenice nad Lipou či Hořepníka a kontaktů se snažil využít ve prospěch rozvoje Pelhřimovska.

„Myslím si, že mých kontaktů s poslaneckou sněmovnou nebo pak prostřednictvím stavebního rozpočtu jsme využili docela dobře, protože finanční prostředky šly buď do školských, nebo sportovních zařízení. Jsem ale rád, že jsem z té vyšší politiky zpátky na postu, který jsem dělal předtím, protože tato práce mě podstatně více uspokojuje než práce poslance v téhle rozbouřené politické době," dodal Šmíd.

Hlavní náplní práce je starostování

Jednašedesátiletý Milan Šmíd je i letos na kandidátce ODS , a to na 19. místě. Jak ale sám říká, neuvažuje o tom, že by se do sněmovny vrátil.

„Nemyslím si, že bude takzvané kroužkovací šílenství jako před třemi lety, kdy se ti z posledních míst dostali dopředu, protože to k ničemu nevede. Podle mne to přispívá akorát k destabilitě. Já chci dělat svoji práci starosty, jak nejlépe umím, a na ty vyšší patra politiky vůbec nepomýšlím, už z toho důvodu jaká je tam dnes atmosféra," upozornil současný první muž Žirovnice, který se kromě starostování stará o svoji rodinu a snaží se pomáhat spolkům ve městě prostřednictvím grantového systému a také podporou svojí osobností.

„Pozice sněmovny se od té doby, co jsme tam byli my, nějak nezlepšila. Před třemi roky jsem si myslel, jaké to budou mít poslanci vládní koalice dobré, když mají pomalu rozhodující většinu. V podstatě se ale ukázalo, že je to to samé, co bylo za nás – hlasování je vždy bojem o každý hlas, dohadování se s těmi, kteří chtějí něco získat pro sebe. To je strašná atmosféra pro práci. Ve 200-členném souboru se najde vždycky někdo, kdo chce získat něco pro sebe, což se ukázalo prakticky napříč celým politickým spektrem," uzavřel Milan Šmíd.

Narodil se 8. ledna 1952 v Kamenici nad Lipou. Po maturitě v Jindřichově Hradci v roce 1970 nastoupil na Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, kterou ukončil v roce 1974 s aprobací zeměpis, tělesná výchova. Mezi lety 1975 až 1990 učil na základní škole v Žirovnici, kde od září do prosince 1990 také působil jako ředitel.