Hejtman kraje Vítězslav Schrek upozornil, že organizační propojení pohotovosti s urgentními příjmy nemocnic pro kraj není nic nového, protože ve všech pěti nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina tato praxe už funguje.

Prvním miminkem roku 2024 v Nemocnici Nové Město na Moravě se stala Sofija Manilets.
První miminko roku 2024 na Žďársku. Sofija z Nového Města si dala na čas

Zajištění lékařské pohotovosti má nyní na starosti Kraj Vysočina. Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného změnu v organizaci lékařské pohotovosti směrem ke zdravotním pojišťovnám kraj dlouhodobě prosazoval v rámci asociace krajů.

„Kraj v současné době nemá žádné pravomoci, jak organizovat a zajistit služby. Asi větší logiku má, aby zajištění pohotovosti řešil ten, kdo uzavírá smluvní vztah, a to je zdravotní pojišťovna. Uvidíme, jaké podmínky nebo povinnosti nastaví pojišťovny pro smluvní lékaře a pohotovosti. Jsme si samozřejmě vědomi toho, že i pojišťovny mají omezené možnosti. Tento systém se asi v budoucnu nebude týkat zubařské pohotovosti,“ sdělil Novotný Deníku.

Poliklinika ve Žďáře nad Sázavou, ilustrační foto.
Nová ordinace otevře ve Žďáře. Kardiologii využijí i lidé z Havlíčkobrodska

Například v nemocnici Jihlava slouží podle mluvčí nemocnice Monika Zachrlové v ambulanci pohotovost nemocniční lékaři. Ne praktici z terénu. „Za služby mají odměny a mají proto o služby zájem,“ upřesnila Zachrlová.

Lékařská pohotovost pro dospělé je v Jihlavě přímo v pavilonu urgentní péče, kde se o pacienta postará lékař s ohledem na stav nemocného. Pohotovost pro děti je ve zvláštní ambulanci. Tam se lékaři ve službách střídají. I podle Zachrlové tak návrh zákona potvrdí jen to, co v Nemocnici Jihlava již běžně funguje.

Slouží urgentní příjem nebo pohotovost? To je podle názoru seniorky Marie Maříkové z Havlíčkova Brodu úplně jedno. „Já chci jediné. Ať mě někdo v nemocnici ošetří, když mi bude zle. Kdo to bude, je mi fuk,“ prohlásila.

Lékařská pohotovost v kraji

Služby lékařské pohotovosti zajišťuje Kraj Vysočina v pěti svých nemocnicích

Provoz těchto pěti ordinací je v rozsahu pondělí – pátek: 17.00 – 20.00 hodin a sobota, neděle, svátky: 08.00 – 20.00 hodin. Případné náhlé změny jsou v režii nemocnic. Pohotovost je zajišťována ve spolupráci nemocnic s privátními praktickými lékaři. 

Objasnění pojmů urgentní příjem a pohotovost

Urgentní příjem: Urgentní příjem v nemocnici je určený pro pacienty, kteří přicházejí neobjednaní, s nějakým závažným akutním onemocněním, kteří buď přicházejí sami, nebo přijíždějí sanitním vozem záchranné služby.

Lékařská pohotovost: Ambulance pohotovosti slouží k prvotnímu ošetření méně závažných stavů, jako záněty dýchacích cest, drobné úrazy, bolesti svalů, kloubů či zad

Zdroj: Nemocnice

Informace, že zajištění pohotovostí nemají mít v budoucnu na starost krajští radní, ale zřizovatelem se stanou zdravotní pojišťovny, nepotěšila podnikatele Milana Sedláka. „Krajští úředníci se aspoň snaží. Přes pojišťovnu jsem sháněl zubaře. Dopadlo to katastrofálně. Nezájem a tabulky. Pohotovosti pod pojišťovnou dopadnou stejně,“ konstatoval.

Zrušit služby na pohotovosti občas musí nemocnice Havlíčkův Brod. V ordinaci slouží praktičtí lékaři z terénu, ale ti se ne vždycky chtějí podle mluvčí nemocnice Petry Černo do služeb zapojit.

„V ordinaci lékařské pohotovosti, byť tam není lékař, slouží pořád zdravotní sestra. Zeptá se pacienta jaký má problém. Podle toho ho buď pošle do ordinace urgentního příjmu a nebo rovnou do ambulance na konkrétní oddělení nemocnice,“ popsala podrobně systém péče mluvčí havlíčkobrodské nemocnice.

Na facebookové stránce novoměstské porodnice zveřejňují fotografie miminek, která se tam narodila.
V novoměstské nemocnici se loni narodilo přes šest set dětí. Více bylo kluků

Ovšem v ambulanci musejí pacienti počítat s tím, že přednost dostanou akutní případy, ostatní si na ošetření počkají. Jak Deník zjistil a potvrdil to i Kraj Vysočina, stejný systém panuje i v dalších krajských nemocnicích.

Lékaři, kteří se do pohotovostních služeb nezapojují, na to mají, jak tvrdí, pádný důvod. Ordinace nejsou dostatečně vybavené a oni mají sami tolik práce, že nemají čas ještě sloužit pohotovost. „Jsem v důchodovém věku, sám mám zdravotní potíže. Mám na starost několik ordinací, léčím pacienty. Musím vyplňovat dokumentaci, na pohotovost nemám čas,“ řekl Deníku praktický lékař Jaroslav z Havlíčkobrodska, který si nepřál zveřejnit celé jméno, ale redakce jej zná.

Lékař na pohotovosti si může vydělat podle informací nemocnic pět set až šest set korun za hodinu. Dalších pětatřicet tisíc dostanou lékaři jednorázově od pojišťoven, když odpracují alespoň deset nočních služeb ročně.

Rodiče si z jihlavské porodnice mohou odvézt dárek v podobě otisku chodidla dítěte. Foto: poskytla Nemocnice Jihlava
Rodit jezdí do Jihlavy nastávající matky ze středních, východních i jižních Čech

Ve Žďáře nad Sázavou skončila v budově tamní polikliniky ordinace lékařské pohotovosti už loni. Službu město dlouhodobě dotovalo milionem ročně, nakonec zastupitelé řekli ne.

„Pohotovost jsme zrušili. Dotace byly vysoké, návštěvnost malá. Chyběla návaznost na další péči, rentgen a podobně. Takže pacienti museli jezdit do nemocnice v Novém Městě na Moravě," vysvětlil Deníku místostarosta Jaroslav Hedvičák.

Žďár nad Sázavou, ačkoliv je okresním městem, nemá vlastní nemocnici. Ta je v Novém Městě na Moravě. „U nás lékařská služba první pomoci funguje jen o víkendu, v ordinaci slouží i praktičtí lékaři. V týdnu se o náhlé případy stará urgentní příjem. První pomoc pro děti je přímo na oddělení,“ sdělila mluvčí novoměstské nemocnice Helena Zelená Křížová.

Jestli navrhované sloučení urgentního příjmu a lékařské služby první pomoci nemocnici přinese nějaké změny, na to podle mluvčí Zelené zatím nemocnice nemá odpověď. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pes běhal po dálnici na Vysočině, lidé se ho snažili odchytit

Zdroj: poskytl David Pícha