Deštivé počasí posledních dní těmto malým plžům nahrálo do karet. Milují totiž vlhko a tak nejčastěji vylézají za dešťů a pak ve večerních hodinách. Spoušť, kterou za sebou zanechají, pak vhání zahrádkářům slzy do očí.

Slimáci totiž ničí vše, co jim přijde do cesty od mladé zeleniny až po okrasné květiny. Jeden slimák dokáže přes noc sežrat potravu, která váží asi čtvrtinu jeho tělesné hmotnosti. „Slimáci ničí všechno. Schroustají jahody, afrikány, prostě všechno. Dostanou se i do skleníků. Co jsem se naposledy bavila s dalšími zahrádkářkami, tak mají všechny na svých zahradách bohužel mnoho slimáků," uvedla předsedkyně pelhřimovských zahrádkářů Šárka Brožová.
Své o nájezdech plžů ví i předseda žirovnických zahrádkářů,  Josef Kříž. „Slimáci jdou snad po všech rostlinách. Mně například letos zničili celou sadbu brokolice. Hned vedle mám květák, ale ten je tolik nezajímá jako brokolice. Doufal jsem, že po zimě jich bude méně, ale bylo hodně sněhu, takže nevymrzli," sdělil Josef Kříž.

Pivo i sůl

Boj se slimáky leckdy vypadá jako boj s větrnými mlýny. Je jich hodně a navíc se zdatně rozmnožují. Každý slimák může ročně naklást přes dvě stovky vajíček.

Návodů na jejich likvidaci jsou desítky. Někdo zajde do drogerie nebo zahrádkářských potřeb a koupí třeba granule, jiný nedá dopustit na vyzkoušené rady od známých. Mezi nejčastější rady patří jejich sběr.

Dobře fungují zapuštěné nádoby, ve kterých je pivo nebo mechanické ochrany záhonů. Slimáci totiž jen stěží překonávají bariéry. „Někdo je posbírá a posolí, druhý používá jiné návnady. Osobně se mi osvědčily koupené modré granule, které slimáci sežerou a   pak zahynou," přiblížila Šárka Brožová.

Slova Šárky Brožové potvrzuje i předseda pacovských zahrádkářů Jaroslav Samek: „Nedám dopustit na modré granule, já jim říkám modrá rýže. Kilo stojí okolo 250 korun," dodal Jaroslav Samek. „Přípravky proti slimákům se teď prodávají hodně, obzvlášť po těch velkých deštích. Pohybují se zhruba v cenové relaci od osmdesáti do sto deseti korun," informovala vedoucí prodejny Zahradnictví Plíhal v Humpolci, Jana Plíhalová. Slimáci mají řadu nepřátel i na našich zahradách. Pomocníky nám mohou být ptáci, krtci či ježci. Na záhonech sice slimáci ničí vše, co jim přijde do cesty, ale na kompostu naopak plní důležitou roli, při rozmělňování drobných částí rostlin.

Alexandra Knapová, Michaela Blehová