Levněji mohou lidé nakoupit například elektroniku. Jak řekl Milan Burian z Burian elektro Pelhřimov, zájemci mohou nakoupit nejrůznější spotřebiče i o padesát až sedmdesát procent levněji.

„Akce nabízíme zákazníkům v průběhu celého roku, ale právě po vánočních svátcích pozorujeme velkou poptávku po cenově zvýhodněném elektru," sdělil Burian s tím, že slevy u nich v obchodě se nevztahují na celý sortiment, ale pouze na vybrané zboží. Lidé po svátcích do tohoto pelhřimovského obchodu s elektronikou nepřicházejí pouze za nákupem nových věcí, které jim třeba Ježíšek nepřinesl,  ale také si žádají reklamace právě vánočních dárků.

„Každý případ, se kterým zákazníci přijdou, řešíme individuálně," uvedl Milan Burian. Jak vzápětí dodal, fronty na vrácení zboží ale ve čtvrtek v obchodě nestály.

Levněji mohou po Vánocích od čtvrtka lidé pořídit i oblečení. Pelhřimovská prodejna Alpine Pro a Time Out přichystala slevy na celý sortiment. „Slevy půjdou ve vlnách, budou se postupně zvětšovat a potrvají až do konce února," nastínil vedoucí pelhřimovské prodejny Jakub Brožek. Na kolika procentech se slevy v Apline Pro a Time Out zastaví, to podle něj ještě není přesně stanoveno, ale mohly by přesáhnout i padesát procent. Na slevy narazí i zákazníci v Takko Fashion v Pelhřimově, kde mohou od čtvrtka až do konce letošního roku nakoupit o pětadvacet procent levněji.

Zákazníci jsou na slevy citliví

Za povánočními slevami lidé často vyrážejí do supermarketů. Výhodně mohou zájemci nakoupit i v pelhřimovském Lidlu. „Zlevnili jsme například  spotřební zboží, mimo jiné do kuchyně a domácnosti nebo třeba sportovní vybavení," vyjmenovala tisková mluvčí řetězce Lidl Česká republika Jitka Vrbová.

„S výprodeji máme dobré zkušenosti. Jsme si vědomi toho, že čeští zákazníci jsou na slevy citliví, a proto jim je rádi dopřejeme a také doufáme, že tímto krokem si mohou některé naše výrobky najít nové příznivce," doplnila ještě Vrbová. V některých specializovaných prodejnách ale zlevňování po svátcích neplánují. Zboží za stejné ceny jako před Vánocemi nabízí zlatnictví a hodinářství Miroslava Kubů v Pelhřimově.

„To, co si lidé z tohoto sortimentu chtěli nakoupit si sehnali už před Vánocemi a navíc u šperků a hodinek slevy nemají velký smysl," vysvětlil Miroslav Kubů, který po svátcích vyřizuje hlavně úpravy darovaných šperků a hodinek.

„Lidé si většinou chtějí nechat upravit prstýnky, které dostali nebo také žádají výměnu pásku do darovaných hodinek za nějaký, který se jim více líbí nebo je jim příjemnější na nošení," uzavřel Kubů.