Akci nazvanou Slepičí tour organizuje spolek OBRAZ a jejím cílem je podpořit snahu o legislativní zákaz klecových chovů. „Velmi mě překvapilo, kolik kolemjdoucích kampaň oslovila. Nejenže se s radostí vyfotili a podepsali petici, ale mnozí z nich se s námi také podělili o své osobní zkušenosti s klecovými velkochovy, které nebyly vůbec pozitivní. Každý takový příběh člověku dodává pocit, že dělá správnou věc. Je to motivací k pokračování v úsilí o lepší svět pro zvířata,“ řekl David Antoš, účastník Slepičí tour.

Plyšové hrdinky před sebou mají ještě zbývající necelou polovinu cesty, než se 8. června sejdou v Pelhřimově na festivalu rekordů a kuriozit, kde získají zápis do České knihy rekordů jako nejzcestovalejší hejno slepic. Svým živým sestrám uvězněným v kleci však budou pomáhat i po skončení Slepičí tour.

Spolek OBRAZ totiž plánuje celé hejno vydražit a výtěžek využít pro úspěch kampaně proti klecovým chovům, kromě plyšových slepic budou v benefiční dražbě také tetovací motivy od spřátelených tatérů. „Je na čase i v Česku klecový chov slepic úplně zakázat. S politiky o tom intenzivně jednáme a už také nacházíme první podporu. Někteří politici ale stále váhají. Mají pocit, že ještě nejsme tak daleko jako Rakousko a Německo, abychom si zákaz klecí mohli dovolit. Úspěch Slepičí tour dokazuje, že se mýlí. Se slepicemi soucítí lidé ze všech koutů země, mladí i staří, bohatí i chudí. Nikdo z nich nechce nechat slepice trpět kvůli 20 haléřům na jednom vejci. Věřím, že to politici budou reflektovat,“ komentovala průběh akce Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ.

Den dětí v Pelhřimově.
Svůj svátek oslavily i pelhřimovské děti

Princip Slepičí tour, která odstartovala koncem května, je jednoduchý. Vše začalo u celebrit, kterým není utrpení zvířat lhostejné. Známé osobnosti, jako například herečka Patricie Solaříková, zpěvačka Ewa Farna nebo modelka Kateřina Šonková se plyšových slepic ujaly, pojmenovaly je a vytvořily jim osobitou vizáž, aby ukázaly, že legislativní zákaz podporují.