To vše a mnohem více mohli zažít všichni ti, kteří se v sobotu vydali na Farmu rodiny Hrnčířových do Proseče pod Křemešníkem.

Prosečská farma totiž hostila první ze šesti Selských slavností, které organizuje Asociace soukromého zemědělství ku příležitosti Mezinárodního roku půdy. Návštěvníci, a zejména ti malí, měli unikátní možnost nahlédnout do světa farmaření a díky nejrůznějším naučně-zábavným hrám poznat, jak to v dnešní době na farmách funguje. „O akci jsme se dozvěděli z internetu, když jsme hledali, kam vyrazit na víkendový výlet. Zaujalo nás, že farma nabízí program především pro děti, protože něco takového jsme měli v plánu. Naše děti milují jak zvířátka, tak i stroje, takže jsme se trefili. Před chvílí jsme dorazili, a tak se zatím rozhlížíme, co kde vlastně je," usmála se za Prchalovy z Jihlavy maminka.

Bohatý a pestrý program si u Hrnčířů evidentně užívaly nejen děti, ale také dospělí, kteří svým ratolestem s řadou věcí pomáhali. To bylo k vidění hlavně v areálu s nejrůznějšími stanovišti, kde se malí šikulové vypořádávali třeba se skolením kance, se zakládáním vlastní zahrádky, s malováním keramiky a jejím tvořením v hrnčířské dílně, s „plácáním" a pečením pšeničných placek nebo s přiřazováním určitých zvířátek či dalších věcí na správná místa.

Součástí programu byla také prohlídka celé farmy, která se zaměřuje na chov a výcvik koní. A tak se zájemci podívali i do stájí, kde si mohli ustájené koníky pohladit a případně je i z vlastní dlaně nakrmit. „Musíš napnout ruku a přiložit ji pořád napnutou ke koníkově tlamě. Prsty vůbec nepokrčuj," poučovala zkušenější paní holčičku, jež se odhodlala nabrat zrní do dlaně a dopřát zvířátku malou svačinku. Mezi návštěvníky prosečských Selských slavností byla i Jitka Kopečná, jejíž manžel je soukromý zemědělec. „Také žijeme na farmě, ale věnujeme se spíše rostlinné výrobě. Mě i Tomáškovi a Terezce se tady moc líbí. Už jsme třeba zkoušeli krmit koně," prozradila maminka z Velké Bíteše.

Z farmy si návštěvníci mohli odnést také produkty z farmářského trhu. Stánkaři nabízeli například mléčné lahůdky, domácí uzeniny, výrobky z medu nebo koření.

Farma rodiny Hrnčířových v Proseči pod Křemešníkem procházela od roku 2007 kompletní rekonstrukcí. Dnes se může pochlubit moderními stájemi a krytou jezdeckou halou. Kromě toho je jednou ze dvou státem uznaných odchoven pro testování a posuzování chladnokrevných koní.