Přesněji řečeno, Slámování v pátek zahájilo posezení u táboráku, v sobotu se již na nádvoří zámku slámovalo a v neděli se zájemci mohli přijít podívat do tamního parku na výstavu vyrobených strašáků.

Mezi nimi své místo dozajista získala slámová loď, respektive kajak, na níž v sobotu pracovala Markéta Kamešová z Červené Řečice. Zhruba o půl jedenácté se kolem drátěné kostry pomalu ale jistě začala objevovat sláma. „Na lodi děláme už zhruba dvě hodiny a odhaduji, že ji dokončíme až kolem třetí nebo čtvrté hodiny odpoledne," prozradila Kamešová s tím, že Slámování se účastní každoročně.

Slámová bitva

Ostatní návštěvníci červenořečického zámku, kteří mimochodem mohli při vstupu do areálu nakreslit na připravenou mapu obec, z níž na Slámování zavítali, se soustředili na výrobu jiných motivů, mezi nimiž se často objevovalo třeba slaměné srdce.

Kupa slámy na nádvoří nenechala chladnými ani malé chlapce, kteří si našli vlastní zábavu – uspořádali slámovou bitvu. A tak se nejednou stalo, že si přímo ve slámě kvůli „nepřátelům" jeden z nich doslova ustlal. Na první pohled nelítostná hra ale splnila svůj účel – chlapci se při ní smáli s pusou od ucha k uchu. Vedle nich se naopak na slámování naplno soustředila Petra Šimanová. „Slámování navštěvujeme každý rok, jsme místní, takže máme jisté zkušenosti. Děti zatím zkouší lehčí věci, ale uvidíme, co vyrobí, až budou starší," uvedla Šimanová.
Ta dále vysvětlila, jak vlastně při slámování postupuje. „Nejdříve poprosíme pány, aby nám pomohli vytvořit drátěnou kostru našeho plánovaného díla, protože to bychom sami asi nezvládli. No a pak dostaneme provázek, vezmeme si slámu a motáme, motáme," usmála se Šimanová.

Pokud snad někoho neustálé slámování na chvíli unavilo, mohl si odpočinout při jiném tvoření v tvůrčích dílnách. Někteří nahlédli pod ruce kováři, jiní se dívali na výrobu slaměných ošatek a další si zase zkoušeli vlastní šikovnost při plstění šperků z ovčího rouna, při tvoření například broží z organzy či při pletení nejen náramků z gumiček, což je prý hit současné doby. „Největší zájem je asi o to plstění, které zvládne snad každý, jen si musí dávat pozor na to, aby si nepopíchal ruce jehlou. Hodně populární je v poslední době i výroba šperků z gumiček," přemítala jedna z provozovatelek tvořivé dílny Markéta Jedličková. U plstění seděly i tři dívky, které pilně pracovaly na tvorbě náušnic. Shodly se na tom, že kýžený šperk by mohly stihnout vyrobit do půl hodiny.

Z kuše rády střílejí ženy

Kdo si chtěl odpočinout i od tvoření, mohl si zkusit vystřelit na terč z kuše. „Většinou si střelbu z kuše chtějí vyzkoušet, možná nečekaně, ženy. Výhodou je, že při vystřelení vás kuše zpátky takzvaně nekopne, jako třeba puška," lákal na střelbu ve střelnici usměvavý muž.

Ti nejmenší návštěvníci se mohli vyřádit třeba také při skákaní v nafukovacím hradu. V šestnáct hodin vystoupilo na červenořečickém zámku Divadlo KUK z Prahy (Klub uměleckých katastrof). Od devatenácti hodin patřilo tamní jeviště koncertu pražské kapely Až naprší a uschne a o hodinu později se divákům představila skupina z Havlíčkova Brodu s názvem Variace.

Ani včera se návštěvníci Červené Řečice nenudili. V tamním parku mohli v deset hodin odpoledne navštívit vernisáž slaměných strašáků, které při letošním Slámování vznikly. Zájemci si mohli dopřát také prohlídku zámku, který se letos stal národní kulturní památkou.