Otec Volodymyr Prodanec se tam se svou ženou stará o potřebné děti. Kraj Vysočina, který je od roku 2008 partnerským regionem Zakarpatské oblasti, jim na Ukrajině pomáhá financovat centrum pro děti a mládež, jež dokonce ponese název Vysočina.

„Příspěvek na výstavbu centra činí sto tisíc korun," upřesnila vedoucí oddělení kanceláře hejtmana Kateřina Nedvědová s tím, že podporu jim projevil i Dětský domov Humpolec, když sirotkům a sociálně slabým v péči faráře poskytl humanitární pomoc.

Hornocerekvický farář Václav Šika si od setkání slibuje nahlédnutí do jiného způsobu života. „Nežijí tak konzumním životem jako lidé tady. Jsou ochotní si vzájemně pomáhat a spolupracovat. Můžeme se od nich učit, jak má vypadat pospolitost, která se zde vytrácí, když se lidé jeden druhému vzdalují," podotkl farář a dodal, že návštěva z Ukrajiny je též příležitostí poznat problémy řeckokatolické víry stojící proti pravoslaví.

Podle ředitele Dětského domova v Humpolci Pavla Matouška Bohdan leží pod nejvyšší horou Ukrajiny Hoverla v Zakarpatí, historicky v Podkarpatské Rusi, jež patřila k Československu, proto dětem farář chce cestu do Česka umožnit.

„Navštíví přitom náš dětský domov a stráví zde jednu noc. V kraji, odkud pocházejí, je velká chudoba. Tamní obyvatelé jsou dodnes hrdí, že patřili k Československu. Stavby z tehdejší doby stojí a fungují dodnes, třeba škola. Na nás to působí až romanticky, ale je to jen důkaz bídy, s níž se musejí potýkat," řekl ředitel.

Program skupiny má i další položky. Na Vysočině stráví tři dny, navštíví například zoo v Jihlavě. „Na organizaci a financování tohoto třídenního programu se podílí Kraj Vysočina, město Jihlava a obec Nová Říše. Z Vysočiny děti odjedou na dva dny do Prahy," uvedla Kateřina Nedvědová.

Dominika Dufková