Unikátní projekt, který je zaměřen především na dětské návštěvníky, nemá v Česku obdoby.

Majiteli pohádkové říše jsou manželé Kružíkovi, kteří bydlí nedaleko Jihlavy. Do přestavby dvoupatrové budovy bývalých skláren se pustili letos 21. ledna. Za pět měsíců udělali velký kus práce, jehož výsledkem jsou zajímavé pohádkové trasy. Projekt je zatím vyšel na devět milionů korun. Podle svých slov budou spokojeni, když pohádkovou říši ročně navštíví zhruba 20 tisíc návštěvníků.

Temné sklepení s hříšnými skutky

Říše je rozdělena do několika sekcí. Například pohádková trasa vede temným sklepením, jehož obyvatelé mnohým návštěvníkům připomenou jejich hříšné skutky.

Cesta ztraceným světem je naopak příjemná a poklidná. „Nechtěli jsme, aby lidé procházeli trasu jen tak pasivně. Proto jsme pro návštěvníky připravili pohádkový příběh, který je vtáhne do děje a jejich cesta temným sklepením i ztraceným světem tak získá další rozměr. Věříme, že si pohádkovou cestu užije celá rodina," informoval majitel pohádkové říše Rostislav Kružík, otec čtyřleté dcery a dvouletého syna. A právě díky svým ratolestem získali s manželkou mnoho zajímavých nápadů na vylepšení pohádkové říše.

A kde se vzal název Fábula? „Skřítka Fábulu jsme si vymysleli z jednoduchého důvodu. Nechtěli jsme se totiž dostat do problému s autorskými právy, a proto jsme si vymysleli svoji pohádkovou bytost," dodal Rostislav Kružík.

Kromě dobrodružství v pohádkovém světě čeká na malé i větší děti řada aktivit v prvním patře budovy. Tam návštěvníci najdou tvořivé dílny, dětské hrací koutky a stylovou kavárnu s cukrárnou. Také v této části budou návštěvníkům dělat společnost „živé" pohádkové bytosti a stylově oblečený personál.

„Už plánuji, že s vnoučaty letos navštívím kamenické Hračkobraní a zřejmě si nenecháme ujít ani tuto pohádkovou říši, i když mám vnoučata ještě poměrně malá. Myslím, že dole ve sklepení by se děti možná bály, ale pro ty starší, okolo deseti let, to je to pravé. Naopak první patro s hracími koutky a různými dílničkami je šité přímo pro malé děti. Jinak se mi tu moc líbí,"  svěřila se se svými dojmy radní  Kraje Vysočina, Marie Kružíková. Pohádková říše by měla mít otevřeno každý den od 9.30 hodin, poslední návštěvník by měl branou projít v 18 hodin. Od 20.30 hodin budou v restauraci probíhat večerní divadelní představení.