VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skořepa: Mezi kantory panuje nervozita. Bojí se o svou práci

Pelhřimov - Situace okolo spádových oblastí v Pelhřimově je zastřena tajemstvím a neinformovaností. Ředitel základní školy Komenského Martin Skořepa nyní poukázal v rozhovoru pro Pelhřimovský deník na několik skutečností.

28.11.2008
SDÍLEJ:

Martin Skořepa - ředitel základní školy Komenského PelhřimověFoto: Deník/ Vilém Doležal

Jak se na celou situaci ohledně změny spádovosti škol díváte vy?

Největší problém vidím v tom, že s námi nikdo nejednal. Vše se dohadovalo tak, že ani jedna ze zúčastněných stran nebyla o rozhodnutí včas informována. Já osobně jsem se celou věc dozvěděl až z médií.

Zdůvodněním tohoto rozhodnutí je uvolnění kapacity na vaší škole dětem z Pelhřimova.

To je naprostá dezinformace. My máme v současné době volnou kapacitu 108 míst. Hovořilo se o uvolnění míst pro děti z Polního Dvora. Těch se ale problematika šestých ročníků vůbec netýká. Je to totiž spádová oblast pro první třídy. V letošním roce máme 21 tříd a se stejným počtem jsme počítali i v příštím roce. Nyní bychom ale podle nové spádovosti měli otevřít jen dvě šesté třídy místo tří.

Je tedy pravda, že dětí ubývá?

To je fakt, se kterým nemůžeme nic dělat. Nechápu ale, proč se věc neřeší přirozenou cestou a město nás nutí otevřít pouze dvě třídy. V současné době naplňujeme první třídy do 25 žáků. Tři šesté třídy bychom otevřeli jen v nadcházejících třech letech a pak bychom stejně ke dvěma třídám v ročnících na druhém stupni dospěli. V té době také odchází řada pedagogů do důchodu. Nebyl by tedy problém s nadbytečností učitelů, jako nyní, kdy by se měli otevřít dvě třídy už příští rok. Místo přirozeného vývoje tady dochází ke složitým přesunům.

Znamená to tedy, že byste musel propouštět učitele? Nebo by vše vyřešil odchod lidí, kteří jsou v důchodu a přesto učí.

Nyní na škole pracují 4 důchodci, kteří mají smlouvu do června 2009. V té době ale místo nich nastoupí tři kolegyně po mateřské dovolené. Odchod lidí v důchodovém věku tedy nic neřeší. Celá věc tak samozřejmě odstartovala značnou nervozitu mezi mými kolegy. Bojí se že přijdou o práci.

Strach mají nyní i na škole v Rynárci. Bojí se, že rodiče začnou své děti přihlašovat od první třídy rovnou k vám.

Už nyní rodiče dětí z Rynárce neustále volají a ptají se. Já se k tomu zatím stavím tak, že toto rozhodnutí zastupitelů není stoprocentní. Nechceme zatím dělat rynárecké škole problémy tím, že bychom začali hromadně přijímat jejich žáky do ostatních ročníků prního stupně, přestože pro ně máme kapacitu.

Je tedy podle vás spádová změna nutná?

Chápu, že zřizovatel chce naplnit rovnoměrně všechny školy v Pelhřimově. Spádová změna konkrétně pro Rynárec nepomůže školám na sídlišti, ale rozhodně způsobí komplikace Základní škole Komenského.

Autor: Vilém Doležal

28.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie z policejních dopravních kontrol.
5

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Ilustrační foto

Test u řidiče odhalil drogy. Navíc měl i zákaz řízení

Většina velkých měst dá spíše na schválený rozpočet

Vysočina – Deset ku pěti. Takový kurz je letos na radnicích ve městech s rozšířenou působností v Kraji Vysočina při rozhodování, zda se přikloní k řádně schválenému rozpočtu nebo k rozpočtovému provizoriu.

Střítež se dočká prvního obecního znaku. Hasiči svůj prapor převzali už nyní

Střítež – Svým prvním oficiálním hasičským praporem se mohou nově chlubit členové dobrovolných hasičů ze Stříteže. Prapor, se kterým v příštím roce mimo jiné oslaví i 115. výročí založení místního hasičského spolku, navíc odstartoval i plány na první oficiální znak obce Střítež.

Hřiště v Hříběcí zažije svůj comeback

Hříběcí – Na jaře čeká dětské hřiště v Hříběcí oficiální otevření. Během letošního roku totiž tamní staré hřiště dostalo zcela nový kabát.

Prodejní výstavu zakončí Vánoce na radnici

Pelhřimov – Průjezd radnice na Masarykově náměstí v Pelhřimově tradičně ožil vánoční prodejní výstavou Fokusu Vysočina. Mezi dekorativními výrobky chráněných dílen ani v letošním roce nechybí nejrůznější keramické ozdoby na stromeček, zvonečky a postavičky sněhuláků nebo andělíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT