Například pacovské víceleté gymnázium, které už několik let bojuje o přežití, vyhlašuje již třetí kolo přijímacích zkoušek.

Po červnovém druhém kole se sice gymnáziu podařilo doplnit vznikající třídu dalšími přijatými uchazeči, přesto však zůstalo ještě devět volných míst.

Vedení pacovského gymnázia se proto rozhodlo, že přijímací řízení zatím neuzavře a vyhlásí i třetí kolo pro zájemce, kteří se pro tuto školu rozhodli až v červenci nebo 
v srpnu.

Žáci, kteří v předchozích kolech nebyli přijati ke studiu na gymnáziu, mají tedy ještě jednu šanci. Přijímací zkoušky třetího kola by měly začít v úterý v osm hodin ráno.

Děti se nemusejí tolik snažit

Gymnázium tedy funguje dál. Na financování se podílí kromě zřizovatele – Kraje Vysočina nově – i Město Pacov.

„Škola s tím počtem dětí, které má, už není ufinancovatelná. Město proto bude gymnáziu přispívat na provoz. Zastupitelé pro nejbližší školní rok odsouhlasili příspěvek na provozní výdaje 
ve výši 120 tisíc korun za rok," řekl starosta Pacova Lukáš Vlček.

Ředitelé středních škol potřebují naplnit třídy. A vzhledem k tomu, že školy pobírají peníze na hlavu každého žáka, stále častěji dochází ke snižování obtížnosti přijímacích zkoušek, nebo k jejich úplnému rušení.

Například Střední škola Kamenice nad Lipou vyžaduje pouze podání přihlášky, známky za první pololetí třídy, jejímž absolvováním žák splnil povinnou školní docházku, a potvrzení o zdravotní způsobilosti. Gymnázium Otokara Březiny a Střední odborná škola v Telči sice přijímací zkoušky pořádá a podle slov zástupce školy Bohumíra Krejčího přijímačky mají svůj standard, nicméně sám Krejčí přiznává, že nejsou nijak zvlášť obtížné a uchazeči si je mohou vyzkoušet nanečisto.

Na pelhřimovské hotelové škole pak stačí ještě méně. „Přijímáme uchazeče čistě jen na základě jejich zájmu o studium," konstatuje ředitel Josef Kuchař.

SŠ: volná místa

– Střední škola Kamenice nad Lipou: obor Mechanik opravář motorových vozidel (9), obor Podnikání (10)

– Česká zemědělská akademie v Humpolci: obor Chovatelství (8), obor Jezdec a chovatel koní (8),

obor Zedník (7)

– SPŠ a SOU Pelhřimov: obor Informační technologie (7), obor Mechanik elektrotechnik (5)

– Gymnázium Pacov: gymnázium (9)

Zdroj: krajský úřad

Karolína Hovorková