„Už v ranních hodinách pro nás volební místnost připravila Andrea Hlobeňová, nová účetní v Olešné, která je navíc členkou oficiální volební komise,“ pochvalovala si spolupráci Romana Šulcová, ředitelka Základní školy a mateřské školy Olešná.

Letos celkem 45 nejmenších olešenských voličů volilo prostřednictvím svých hlasů nejoblíbenější pohádku. „Řekla bych, že školní volby pořádáme v Olešné už tak deset let. Zatím jsme volili například neoblíbenější jídlo, kamaráda, nejoblíbenější školní předmět nebo nejlepšího showmana,“ přemítala Romana Šulcová. Děti usedly i do volební komise. „Do komise jdou pokaždé všichni páťáci, letos jich máme 10,“ doplnila Šulcová.

Školáci volili stejně jako dospělí a dodržovali všechny náležitosti, které k volbám patří, až tedy na to, že nepředkládali občanský průkaz. Malí voliči tak chodili za plentu, kde zakroužkovali svou oblíbenou ať už hranou či animovanou pohádku.

Na výběr měli celkem ze šesti pohádek. „V našich volbách vyhrála pohádka Doba ledová, která získala celkem 28 hlasů. O druhé místo se dělí pohádky Lotrando a Zubejda a S čerty nejsou žerty. Třetí místo obsadila Princezna ze mlejna, potom je pohádka Ať žijí duchové a na posledním místě s žádným počtem hlasů skončilo Ledové království,“ vyhodnotil školní volby Ondřej Baštýř z Olešné, který se stal na chvíli předsedou letošní volební komise.

Ještě než děti s těmito úkony začaly, dozvěděly se nejen o průběhu „opravdových“ voleb všechno potřebné. Ředitelka školy Romana Šulcová se ptala dětí, zda vědí, kdo je starostou a místostarostou Olešné, proč děti nemohou jít k volbám, co všechno musí být ve volební místnosti, co musí mít občan, když jde volit a mimo jiné také, kdo usedá do volební komise.