VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní statek v Humpolci bude mít novou tvář

Humpolec – Školní statek v Humpolci čeká letos a v příštím roce razantní proměna. Díky investicím za několik desítek milionů korun se ze zmíněného statku stane velmi moderní místo pro výuku zemědělských oborů.

5.1.2018
SDÍLEJ:

Školní statek v Humpolci.Foto: Deník/Aneta Slavíková

Cena všech plánovaných stavebních prací se odhaduje na zhruba 80 milionů korun. Zmíněná částka bude financována Krajem Vysočina i prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a Programu rozvoje venkova. „Dojde na přestavbu učební haly ze 70. let minulého století, výstavbu nové haly pro uskladnění nejmodernějších strojů a výstavbu zázemí pro drobnochov a výkrm prasat,“ vyjmenoval nejzásadnější body opravy náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a financí Josef Pavlík.

Na humpoleckém školním statku se však nejedná o první rekonstrukci za poslední dobu. Tamní výuková hala totiž první částí oprav prošla a teď ji čeká druhá etapa, která mimo jiné zahrnuje zateplení celého pláště budovy.

Počítá se i s navýšením kapacity učeben a vybudováním nového výukového a předváděcího prostoru pro zemědělskou mechanizaci. Ty mohou podle ředitele tamní střední zemědělské školy využívat využívat všechny obory, mezi které patří například mechanizace a služby, agropodnikání, chovatelství nebo opravář zemědělských strojů.

Využívané stroje budou uskladněny přímo za rekonstruovanou halou. „Hala bude mít velkorysé rozměry 92 krát 22 metrů, bude do ní soustředěna veškerá dostupná moderní technika, kterou zapůjčí renomovaní dovozci a výrobci. Dohody už existují. Žáci České zemědělské akademie, kteří na statku absolvují povinnou praxi, se tak budou učit na opravdu moderních strojích a zařízeních,“ prozradil ředitel České zemědělské akademie Humpolce Otakar Březina.

Školní statek se dočká mimo jiné i nové výkrmny prasat. Zahájení stavebních prací ale nejprve odstartovala demolice původního objektu odchovny prasat, který byl využíván od roku 1975. „Na jeho místě bude vybudován nový objekt, část bude sloužit pro chov vodní a hrabavé drůbeže, bude zde i chov našich původních plemen prasat, vedení statku uvažuje i o plemeni Přeštické černostrakaté prase,“ vysvětlil kroky ředitel Školního statku Humpolec Jan Mácha. „Druhá část objektu bude sloužit jako výkrmna prasat. Naší snahou je, aby se žáci detailně seznámili s chovem i méně významných hospodářských zvířat, která ale k životu na vesnici bezesporu patří,“ doplnil Mácha.

Další z plánovaných akcí je zřízení nové učebny na zpracování mléka. „Studenti a zájemci ostatních škol a i široká veřejnost se zde naučí, jak se mléko zpracovává, jak se vyrábí jogurt nebo sýr. Zájem o budoucí kurzy je už nyní. Stavební práce, které se budou blížit hodnotě jednoho milionu korun, budou doplněny dodávkou technologie a zařízení, kde největší položkou je pořízení pastéru, jako nejdůležitějšího vybavení učebny,“ vysvětlila radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Zmíněná učebna by podle plánů mohla začít fungovat během podzimu. Nahradila by původní mléčnici v objektu bývalého kravína.

Autor: Monika Pelíšková

5.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilec opřený o budovu putoval na záchytku

Ilustrační foto.

Sílící mrazy se přesunuly na východ Vysočiny

Po řádění zloděje zbyly poničené kříže

Pelhřimovsko – Cílem neznámého zloděje se staly dva kříže u Starých Bříšť a jeden u Zachotína mezi Humpolcem a Pelhřimovem. Z křížů, které obnovilo sdružení Zelené srdce, zmizely litinové korpusy Ježíše a z jednoho i litinová nápisová deska.

Kulisy v Červené Řečici uchovají pro budoucí generace

Červená Řečice – Divadelní kulisy byly jedním z témat posledního zasedání zastupitelstva Červené Řečice. Zda projdou restaurováním, se ale ukáže časem. Zatím jsou bezpečně uloženy pro budoucí generace.

Tradiční jarní úklid celé Vysočiny letos oslaví desátý ročník

Vysočina – Dobrovolníci ze škol, obcí a měst, firem, neziskových organizací či samotní jednotlivci se opět vydají do přírody a k cestám, aby prostředí, ve kterém žijí, vyčistili od zbytečného odpadu. I letos se totiž uskuteční akce Čistá Vysočina. Do již desátého ročníku této osvětové akce se mohou milovníci přírody z Vysočiny hlásit až do konce února.

Humpolec Radomyšl nezdolal, na postupové razítko si musí počkat

Vysočina – Dvě kola před koncem základní části Jihočeské regionální ligy ještě nemají humpolečtí jistotu, že si zahrají play-off. Důvodem je jejich sobotní prohra v Písku s celkem Radomyšle. Už jen pro pořádek dohrává soutěž béčko Pelhřimova. Body nezískalo ani v duelu s juniorkou Tábora.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT