VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní družina i přes oběd? Poplatky za ni inspekci nevadí

Pelhřimov – Školní inspekce „požehnala" Základní škole Osvobození v Pelhřimově výběr poplatku za kvalifikované hlídání dětí v době oběda, kritik tohoto poplatku se ale nevzdává a chce se odvolat dál.

18.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Spor vznikl už v březnu, kdy otec dvou páťáků Jiří Pliešovský odmítl dál platit  třicet korun měsíčně za hlídání dítěte vychovatelem o volné hodině mezi dopoledním a odpoledním vyučováním. „Zjistil jsem totiž, že tento poplatek je vybírán za družinu, a přitom naše děti do družiny nechodí. A škola má přece být po celou dobu vyučování zdarma," tvrdí rodič.

Od té chvíle začalo v celém případu vyjasňování pojmů. Klíčové jsou tyto tři: družina, dozor a přestávka. Rodiče dětí na prvním stupni si totiž na škole Osvobození mohou kromě ranní a odpolední družiny, za které se platí padesát, respektive sto korun měsíčně, také vybrat hlídání vychovatelkou o volné hodině kolem oběda. Ta u páťáků nastává třikrát týdně a škola za ni vybírá třicet korun měsíčně.

Práce vychovatelky

„Je to přímá činnost vyškolené vychovatelky, která se dětem věnuje, čte jim, vymýšlí relaxační činnost nebo navazuje na práci v hodinách. Je to tedy něco jiného než jen dozor o přestávkách mezi hodinami nebo dozor ve školní jídelně, který vykonávají učitelé," zdůrazňuje ředitelka školy Vladimíra Madronová. Proto podle ní jde o družinu.

Rodiče si tuto „polední družinu" nemusí zvolit, a pak mají jejich děti nárok „jen" na dozor, anebo mohou opustit školu, kdy je odpovědnost za ně na rodičích.

Ze 194 dětí prvního stupně si první způsob hlídání dětí kolem oběda vybralo 42 z nich, ovšem ze třídy dětí Jiřího Pliešovského to je většina.

Tento rodič na jaře vznesl dotaz na ministerstvo školství, zda může „škola vybírat poplatek za dozor o přestávkách v době vyučování".

Pliešovský totiž trvá na tom, že obědová pauza je vlastně padesátiminutová přestávka. Ministerstvo mu odpovědělo, že o přestávkách se poplatek vybírat nesmí.

„Jenže pan Pliešovský v dotazu neuvedl, že šlo o družinu a že placení symbolického poplatku třicet korun měsíčně za kvalifikovaný dohled sám předem podepsal. Navrhla jsem mu, že děti může z této formy družiny odhlásit. To také udělal, ale pak mu zase vadilo, že jeho děti nejsou v tu dobu s většinou ostatních dětí ze třídy," doplňuje ředitelka základní školy.

Jiří Pliešovský přiznává, že si poplatku nevšiml. „Za to jsem se paní ředitelce omluvil," říká. Nicméně ani nyní nevidí rozdíl mezi tím, zda děti hlídá „jen" učitel, nebo určený vychovatel. „Je to v obou případech pedagogicky vzdělaný pracovník školy," dodává s tím, že mu nejde o symbolických třicet korun, ale o princip, že škola učí děti zdarma.

Ani ředitelce Madronové nejde o samotných třicet korun, podle ní bylo cílem tří typů poplatků spravedlivě odstupňovat druh a dobu činností, které kdo s dětmi stráví.

Třicet korun měsíčně navíc jen nahradí třeba případné rozbité hračky v družině. „Jsou školy, které mají jen jednu sazbu za družinu a je jim jedno, co tam děti dělají," podotýká ředitelka.

V dobré víře

Ve škole na popud sporu proběhla hloubková školní inspekce. Její závěr dává za pravdu škole. „V dobré víře bylo školou umožněno žákům podle potřeby pobývat ve škole v době mezi dopoledním a odpoledním vyučováním a využívat nejen materiální vybavení školní družiny, ale i kvalifikovaného působení vychovatelky za 30 korun měsíčně. Kontrolou bylo zjištěno, že v této době je žákům družiny kromě doprovodu na oběd do jídelny poskytována kvalitní výchovná a vzdělávací péče vhodně kombinovaná s odpočinkovými aktivitami," stojí ve zprávě České školní inspekce (ČŠI), dostupné na webu.

Jiří Pliešovský ale rozporuje mimo jiné výraz „v dobré víře". „Dobrá víra přece není zákon a zákon jasně říká, že školné se nevybírá. Doba kolem oběda je přestávka a školy mají povinnost o přestávce zajistit dozor," říká a dodává, že zákon podle něj nerozlišuje mezi prvním a druhým stupněm základní školy – a přitom škola na druhém stupni podobný poplatek nevybírá.

Proto znovu napsal na inspekci a hodlá se dál ptát i na ministerstvu školství a u ombudsmana. „Vaše výhrady byly obsaženy již ve vašem původním podnětu, na jehož základě byla vykonána inspekční činnost, a nepřinášejí tedy nové skutečnosti, které by bylo třeba znovu prošetřit," odpověděl mu ředitel vysočinské pobočky ČŠI Milan Pohl.

Jiří Pliešovský psal i starostovi a krajskému úřadu. V odpovědi z kraje stojí, že podle krajského úřadu je zajištění dohledu žáků o přestávkách další prací pedagoga a nelze po rodičích požadovat finanční úhradu. Jenže do dotazu jeho autor opět nesprávně uvedl, že děti „nenavštěvují družinu" a že jde „jen o dozor".

„Pro mě je určující závěr inspekce, takže z pozice zřizovatele nic řešit nebudeme," reagoval na výsledek inspekce vedoucí odboru školství pelhřimovského městského úřadu Bohumil Kovanda, který původně chtěl po škole vysvětlení, za co třicet korun vybírá.

Podle ředitelky Madronové byl poplatek uveden v dokumentu, který městu poskytla.

Pelhřimov zřizuje čtyři základní školy, podle Kovandy je na ředitelích, zda tento poplatek budou vybírat, nebo ne.

Autor: Jan Mazanec

18.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení