Některé školy věnují premiantům i malé odměny. Všeobecná zdravotní pojišťovna má zase pro své malé klienty, kteří předloží vysvědčení, připravené sladké překvapení.

Na humpoleckém gymnáziu dostanou studenti, jako každý rok, odměny za reprezentaci školy. „Těm, co byli úspěšní v různých soutěžích, dáváme knihy nebo balíčky se školními potřebami. Máme společné předávání vysvědčení a zhodnocení školního roku v tělocvičně," informovala o průběhu posledního školního dne ředitelka gymnázia Hana Havelková.

Na základní škole v Kamenici nad Lipou dostanou odměny žáci devátých tříd. „Máme ve čtvrtek loučení s deváťáky na zámku a tam dostanou odměny. Dále také dostanou odměny formou poukázek do knihkupectví žáci, kteří byli například úspěšní v olympiádách," uvedl ředitel základní školy Vladimír Dobal.
V Základní škole Krásovy domky v Pelhřimově už včera předali vysvědčení deváťákům. „Předávání bylo slavnostní i s kulturním programem a deváťáci mimo jiné dostali i CD s fotografiemi jejich třídy za celou jejich školní docházku u nás," sdělil ředitel školy Pavel Rafaj.

Ostatní žáci, kteří například výborně reprezentovali školu, dostanou pochvalu. „Jedničkářů máme tolik, že by bylo velmi složité je spravedlivě odměnit. Proto spíše odměňujeme pochvalami," vysvětlil Rafaj.

Další školou, kde se již rozloučili s žáky devátých tříd, je Základní škola Za Branou Pacov. „Deváťáci už předávání vysvědčení měli. Jinak ostatní studenti ho mají dnes, ale odměny už jsme rozdali. Bylo to většinou za reprezentaci školy. Děti dostaly například knihy nebo pomůcky, které se jim budou hodit do výuky," řekl ředitel této školy Jaroslav Přibyl.

Čaj s ředitelkou

To na základní škole v Jiřicích již včera strávili žáci příjemný den. „Včera bylo posezení při čaji s paní ředitelkou. Chodili za mnou žáci čtvrtého a pátého ročníku popovídat si a sdělit co mají na srdci. Protože se známe, nikdo neměl ostych a celé dopoledne jsme si užili," vysvětlila ředitelka školy Ilona Prokopvá.
Dnes žáky jiřické školy čeká druhé posezení, ale tentokrát i s odměnami. „Dnes proběhne předání vysvědčení ve třídách a pak se sejdeme celá škola ve školní jídelně, kde budou předány knižní odměny žákům, kteří si je opravdu zaslouží. Ať už za úspěšná studia, ale oceněni budou i ti, kteří  v něčem vynikali nad ostatními," nastínila průběh dne Prokopová.

„Každý konec roku je trochu smutný, ale už je vidět v očích všech radost z léta, prázdnin, odpočinku a  to je dobře a všichni si to zaslouží," zmínila Prokopová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila pro děti program v cukrárně Cukřenka v Pelhřimově. „Bude tu malování, různé skládačky a hry. Navíc pokud děti přinesou vysvědčení, dostanou zmrzlinu za korunu. Zmrzlina je určena pouze pro naše klienty, kteří se prokážou průkazkou pojištěnce. Začínáme už v 9 hodin," uvedla vedoucí klientského pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny v Pelhřimově Markéta Podobová.

V Muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci v úterý a ve středu čeká na děti, které měly samé jedničky či vyznamenání, vstup do stálé expozice i na aktuální výstavy zdarma. „Myslím si, že je to i dobrý způsob, jak přilákat do muzea mládež," uvedla vedoucí humpoleckého muzea Dagmar Kluchová. „Děti dostanou i drobnou sladkost," dodala Kluchová.

Michaela Blehová