Do jednoho boxu se vejde až deset vakcín. „Maličkost, která zdravotníky potěší. Umožní jim bezpečně přenášet menší počty lahviček s vakcínami,“ říká vedoucí technického kroužku Sedmička Petr Kotting.

Horkou novinku z dílny malých techniků nabídl Kotting nemocnici v Čáslavi. „Ano vím o tom. Zařízení na přenos vakcín nám pan Kotting nabídl,“ potvrzuje ředitel nemocnice Čáslav Rudolf Bubla. Také krizová manažerka tamního městského úřadu osloví podle Kottinga čáslavské praktiky zda by měli o boxy zájem. Příští týden se Kotting chystá oslovit i nemocnice na Vysočině. Podrobnosti o boxech a jejich využití najdou zájemci i na webu Sedmičky.

Testování zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany na covid.
Týdně až dva tisíce testů. V elektrárně Dukovany čtyřnásobně zvyšují kapacitu

Zároveň vedoucí kroužku vysvětluje, jak se nápad zrodil. Výrobci totiž vakcíny dodávají ve velkých balících. „Zdravotníci musejí vakcíny z originálu vyjmout. Pak je v menších počtech rozváží do očkovacích center. Ale to je komplikované,“ vysvětluje Kotting.

Přestože jsou školy nyní zavřené, malí technici z Golčova Jeníkova pod jeho vedením zjistili, jaký je rozměr lahviček vakcíny Pfizer-BioNTech. „Potom jsme v kroužku udělali náčrt na papír. Následovaly výkresy a základní modely. Ty jsme pak vytiskli na 3D tiskárnách,“ popisuje.

Do boje proti covidu se malí technici zapojili už loni. „Vyráběli jsme třeba dávkovače dezinfekce a rámy na ochranné štíty pro doktory, kteří byli nejvíce ohrožení,“ ohlíží se Kotting.

Policisté před očkovacím centrem v Pelhřimově zažívají denně perné chvilky.
Nával před očkovacím centrem v Pelhřimově: důchodci se tam shlukují i přes zákaz

Technické vzdělání nebo gauč a facebook. Školáci v Jeníkově mají na výběr. Kroužek šikovných rukou Sedmička je tu pro ně už víc než šest let. Třeba Tomáš Jelínek, Marek Mach a Jiří Liška, jedni z těch, kteří na 3D tiskárně rádi pracují, mají o budoucnosti jasno. „Máme blízko k technice. Naše budoucí povolání je jasné,“ usmívá se Marek Mach.

Programováním a prací s počítačem žijí všichni i doma. „Doba se posunula, ale stále se bohužel ozývají hlasy, že technické vzdělávání je zbytečné. Omyl. Z technika a konstruktéra se může stát dobrý právník, politolog nebo herec. Obráceně to ale neplatí,“ zdůrazňuje Kotting.