A to prostřednictvím kurzů, které připravilo Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci.

„Se sedmáky jsme do Hradce jeli na seminář nazvaný Základy fotografie, kde se seznámili s historií fotografování, typy fotoaparátů a také s pojmy jako ohnisková vzdálenost, hloubka ostrosti, clona nebo čas," vyjmenovala učitelka Zdeňka Jůnová, která žáky do Jindřichova Hradce doprovázela.

„Osmáci zase poznali portrétní fotografii. I oni se dozvěděli něco z historie. Lektor jim vysvětlil, jak se fotí portréty v ateliéru i přirozeném prostředí a představil jim základní vybavení portrétního ateliéru," pokračovala Jůnová s tím, že současní osmáci základy fotografie v jindřichohradeckém muzeu absolvovali už vloni.

Školáci v obou kurzech nebyli ochuzeni ani o získávání praktických dovedností, na které jim muzeum zapůjčilo vlastní techniku. „Snímky, které děti pořídily, lektor ohodnotil a odnesli jsme si je s sebou na cédéčku, takže všichni máme na kurz i hezkou památku," doplnila Zdeňka Jůnová. Ta vzápětí dodala, že semináře pro žáky nebyly pouze zpestřením školní docházky, ale že je opravdu bavily a všichni si z nich něco odnesli.

To dokazují i reakce děvčat z 8.A, Elišky Skuhrové a Kateřiny Reisnerové. „Kurz se mi moc líbil, naučila jsem se nové věci, které mi pomohou se ve fotografování, které je mým koníčkem, zdokonalit," pochvalovala si Eliška, která nejraději zvěčňuje zvířata a ráda by se ve focení dál vzdělávala. To její spolužačka Kateřina se s fotografováním setkala poprvé a velice ji nadchlo. „Mohli jsme si porovnat naše snímky s prací profesionálů, bylo to super. Už vím, co chci k Vánocům – fotoaparát," usmála se Kateřina.

Jak poznamenal lektor kurzů Radim Strojek z jindřichohradeckého národního muzea fotografie, tyto semináře mají pro děti určitě smysl. „Fotografie je základem pro spoustu věcí kolem nás a seznámení s ní je pro školáky dobrým úvodem do světa médií," míní Strojek. Ten na závěr dodal, že podobné kurzy s největší pravděpodobností nikdo jiný než muzeum v Jindřichově Hradci v České republice nepořádá.