Patro navíc se v jídelně hodí

„Jsme rádi, že se jídelnu podařilo zmodernizovat. Už to opravdu potřebovala. Je dobře, že se mohla také rozšířit,“ sdělil ředitel Základní školy v Kamenici nad Lipou, Vladimír Dobal.

„V přízemí, kam se před opravou muselo vejít celé zázemí vývařovny, teď zůstala pouze kuchyně. Strávníci mají k dispozici první patro,“ doplnil Dobal.

Tento týden je jídelna ve zkušebním provozu. Vaří pouze pro učitele a externí strávníky. Skutečný ruch začne až v pondělí. Skončí jarní prázdniny a žáci se vrátí zpět do lavic. Samotní školáci už se nové vývařovny nemohou dočkat.

„Už se těším. Líbí se mi, že tam bude více místa a doufám, že se v ní nebudou tvořit tak velké fronty jako předtím. A je fajn, že už nebudeme muset chodit do závodky,“ usmála se žákyně deváté třídy Michaela Szutová.

Po dobu renovace škole totiž zajistila náhradní stravování závodní jídelna Jednoty. Rozvrhy se musely opravit tak, aby se všichni mohli mezi polednem a druhou hodinou odpolední v klidu naobědvat. „Přesuny jsme zvládli bez problémů. Děti z prvního stupně vodili do jídelny učitelé, ti starší chodili sami. Měli přesně určenou trasu, kde není velký provoz,“ pokračoval ředitel Dobal.

Náklady na modernizaci jídelny nakonec o něco přesáhly původně plánovaný rozpočet. Místo dvanácti milionů korun renovace spolkla třináct. „Museli jsme se pustit do několika věcí, s kterými jsme původně nepočítali. Třeba jsme vyměnili okna v přízemí budovy nebo udělali novou izolaci,“ vysvětlil starosta Kamenice Ivan Pfaur.

Zbývá dodělat suchý přechod

O financování se podělí desetimilionová dotace z ministerstva financí. Zbytek doplatí městský rozpočet. Do budoucna ještě zbývá vyřešit přechod suchou nohou.

Žáci totiž musí do jídelny chodit přes školní dvůr. To je hlavně za špatného počasí docela nepraktické.

„Jednalo by se o takový tunel, který by propojil školu se stravovnou,“ přiblížil Vladimír Dobal. Suchý přechod by chtěli mít v kamenické škole hotový, co nejdříve to bude možné. Všechno ale záleží na penězích.
'
„Projektovou dokumentaci a stavební povolení už máme. Záleží hlavně na tom, jak se nám na propojení jídelny a školy podaří sehnat peníze,“ uvedl starosta Pfaur.

Město na uskutečnění projektu musí sehnat dotaci. Bez ní se letos do realizace pustit nemůže.

„Přechod suchou nohou z rozpočtu na letošní rok celý zaplatit nemůžeme. Budeme se na něj ale snažit shánět dotace,“ uzavřel Pfaur.