Knihovny tuto akci pořádají na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovně u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna. Od roku 1967 je tento den vyhlášen i Mezinárodním dnem dětské knihy.

Detektivní pátrání  s Vrťapkou

V Městské knihovně v Pelhřimově tradiční akce startuje v pátek v 18 hodin.

„Máme přihlášených šestnáct dětí z prvních až čtvrtých tříd základních škol, takže budou čtyři skupinky vždy po čtyřech dětech. Noc s Andersenem jsme pojali jako detektivní putování komisaře Vrťapky a jeho kamarádů," informovala Deník Lenka Havlová z dětského oddělení pelhřimovské knihovny.

Jednička mezi detektivy, psí komisař Vrťapka, je postrachem všech padouchů a lapků. Přišel na kloub řadě těch nejzapeklitějších detektivních případů a k němu se dnes připojí i děti. Budou se snažit vyřešit několik jeho případů nebo budou snímat otisky prstů. „Okolo půl deváté večer nás čeká přechod do místní cukrárny. Poté zase řada úkolů v knihovně. Rodiče si děti vyzvednou po snídani v sobotu okolo osmé hodiny ranní," dodala Havlová.

Karetní triky

Do humpolecké knihovny vyrazí na Noc s Andersenem žáci čtvrté třídy základní školy. Provázet je budou příběhy z knihy Lewise Carrola Alenka v kraji divů.

„Společně také budeme vyrábět nejpestřejší barevné hrací karty a vyzkoušíme si jednoduché karetní triky. Malé účastníky čekají dále čtení, soutěže a hry," nastínila vedoucí humpolecké knihovny Ludmila Trnková.  Pomyslnou třešničkou na dortu bude samotné zakončení Noci s Andersenem. Děti se vydají do městského parku, kde budou za přednesu básniček Jaroslava Vrchlického zdobit knihovní strom Pohádkovník.

Městská knihovna v Kamenici nad Lipou si tentokrát připravila „andersenovský" program pro žáky první a druhé třídy Základní školy Božejov. Čeká na ně povídání o životě a díle spisovatele Františka Nepila, který by letos oslavil 85. narozeniny.

„Z jeho knih pro děti budeme číst vybrané úryvky a také si o jednotlivých příbězích budeme společně povídat. Nebude chybět ani soutěž právě na téma Nepilových pohádek. Také jsme si připravili formou omalovánek ilustrace z jeho knih, které si děti budou moci vybarvovat," vyjmenovala Marie Zbudilová z dětského oddělení kamenické knihovny.

V počátecké knihovně tato oblíbená akce začíná v 19 hodin. „Nejprve se na začátku seznámíme s pravidly tak, aby děti nezlobily," usmívá se knihovnice Pavla Kolářová, která počítá s účastí 20 až 25 dětí. Na programu Noci s Andersenem je pak mimo jiné obyčejné i lidské pexeso, kdy každé dítě ztvární jednu bytost z pohádkové dvojice.

Poté budou děti známé postavičky hádat pomocí otázek a odpovědí. Díky prostorné knihovně si účastníci také zatancují „mašinku" a vyvrcholením bude strašidelná stezka odvahy. „Pak už bude pohádka na dobrou noc a uložení ke spánku. Ráno děti čeká snídaně, konec je v 9 hodin," uzavírá Kolářová.

Do Noci s Andersenem se na Pelhřimovsku dále zapojila knihovna v Horní Cerekvi, Červené Řečici, občanské sdružení Cetorázek, Základní a mateřská škola v Jiřicích či Základní škola Pacov.

O projektu

První Noc s Andersenem se uskutečnila na přelomu 31. března a 1. dubna 2000 v knihovně v Uherském Hradišti, zúčastnilo se 25 dětí. Od roku 2001 se pořádá po celé České republice pod záštitou Klubu dětských knihoven. V dalších letech se noc rozšířila i za hranice České republiky.