Některé maminky pomůcky nakupují v průběhu roku, jiné naopak nechávají nákup na poslední chvíli. Shodují se však na tom, že se rozhodně nejedná o levnou záležitost. Zvláště pomůcky na výtvarnou výchovu prý každým rokem zdražují. „My přes prázdniny nekupujeme nic. Většinou počkáme, 
až děti dostanou ve škole nějaký seznam, a podle něj potom na začátku září vyrážíme nakupovat," zmínila maminka 
z Pelhřimova Jana Dvořáková.

Správné popruhy

Školní výbava se liší dítě od dítěte, nicméně největší položkou bývá školní taška. Ta je navíc investicí do příštích školních let. Proto by rodiče podle prodejců neměli dát jen na estetiku školní tašky, přestože dítě bude třeba jiného názoru.

„Pro první třídu rodiče často vyžadují zpevněné tašky. Chtějí, aby měly pevné, širo-ké popruhy, protože při nesprávném provedení mohou tyto popruhy dřít záda," zmiňuje důležité detaily školních tašek majitel humpoleckého papírnictví Oldřich Veleta.

Zároveň dodává, že ceny tašek jsou okolo tisícikoruny. Někdy prý školy od budou-cích prvňáčků vyžadují i malý kufřík na nejrůznější školní potřeby a pomůcky. Další položkou je penál. A mnoho dětí se podle Velety nechce spo-kojit pouze s tužkami, perem 
a gumou, a proto jsou většinou součástí výbavy například i gelové propisky, zvýrazňovače a speciální zmizíkovací pera.

Vonící tornado

„Hitem jsou stálice – zmizíkovací pera Tornada od Centropenu. Teď mají navíc nová provedení," hodnotí Veleta 
s tím, že dětem také u těchto per vyhovuje možnost výběru takového, jehož inkoust po styku s papírem vypouští aroma. Na výběr je z mnoha vůní – jablečných, jahodových nebo ovocných mixů. S hitem zmizíkovatelných per souhlasí i maminka tří chlapců, Jaroslava Nousková z Humpolce. „My kupujeme ročně třeba i tři speciální zmizíkovatelná pera. Jedno stojí kolem stovky a náplň do něj 50 korun. Ročně každý spotřebuje třeba i tři, ale co se dá dělat, kluci na něj nedají dopustit," hodnotí s úsměvem Nousková.
Samozřejmostí je potom 
nákup různých druhů sešitů 
a obalů.

Samostatný oddíl jsou také rýsovací potřeby jako různá pravítka, kružítka nebo speciální úhloměry. Vyšší třídy potom ocení kalkulačku.

Další kategorií jsou již zmíněné pomůcky na výtvarnou výchovu. Ty jsou podle slov prodejců rok od roku dražší. „Co se týče temper, tak tam je cena relativně stále stejná, možná lehce vyšší. Co ale podražilo, to jsou vodovky," zmiňuje majitel humpoleckého papírnictví Veleta a dodává, že většina škol ještě vyžaduje například několik druhů štětců.

S vysokou cenou výtvarných potřeb souhlasí i Nousková a uvádí, že si pro jistotu píše každý rok seznam toho, co musí nakoupit. „Jenom tempery třeba vyjdou přes stovku a k tomu je potřeba ještě dokoupit další spousta věcí," říká Nousková s tím, že velká útrata potom souvisí i s nákupem učebnic a různých cvičných sešitů.

Co se týče celkové útraty v papírnictví, podle majitele počáteckého papírnictví Jaroslava Skalického lidé dají za nákup školních pomůcek více, nicméně nakupují spíše přes internet. „U nás většinou nakupují takové ty klasické potřeby jako obaly na sešity, tempery nebo kružítka. Za střední výbavu tady nechají tak 500 korun, s tím, že například školní tašku kupují přes internet," popsal situaci v Počátkách Skalický.

Další vybavení

Se vstupem do školy poté vyvstává nejenom otázka kreslících a počítacích potřeb, ale například i přezůvek a sportovních bot na tělocviky. Většinou navíc školy vyžadují dvoje sportovní boty – jedny dovnitř a jedny ven a někdy děti potřebují i další jiné boty na kroužky anebo do družiny.

„Samozřejmostí jsou jedny boty ven a jedny do tělocvičny. Děti navíc rychle rostou, takže za rok musíme koupit klidně i dvoje. Stejně tak je tomu i u přezůvek," dodává Nousková.

Zuzana Horáková