„Pro světýlko jsem jela už úplně první rok, co jsem chodila do skauta. To mi bylo šest let. Od té doby jezdím pokaždé," řekla skautská vedoucí Zuzana Fišarová, která má letos akci na starosti.

Její tradice sahá do roku 1986, kdy v rakouském Linci přemýšleli, jak ozvláštnit každoroční sbírku pro slepé děti. Vzpomněli si na pověst pojednávající o tom, jak mladí křižáci z Betléma přinesli svíci s plamínkem. Rakušané tedy přivezli plamínek jako poděkování všem dárcům. Tehdy zřejmě netušili, jakou tradici tím zakládají.

Od té doby se v Betlémě odehrává rituál, při němž nevinné a čisté dítě vykřeše jiskru. Ta dál rozsvítí světýlko, které pak putuje po celém světě.

Zuzana Fišarová dodává, že letos jedou světýlko vyzvednout do Horní Cerekve v sobotu dopoledne. Pak ho s dětmi budou roznášet od 13 do 16 hodin po celém Pelhřimově.

„Utvoříme hlídky s lucerničkami. Každá skupinka ponese hvězdu a děti budou zpívat a zvonit na zvonky. Takže když někdo světýlko bude chtít, jen za námi zajde a připálí si svíčku," pokračuje.

„Chceme lidem udělat radost, zpříjemnit jim Vánoce a možná je nechat i trochu se zamyslet," říká Fišarová.

Viktorie Vítů