Po posledním odebrání vzorků ale hygienici zjistili, že voda, ve které se nachází sinice, vhodná ke koupání sice je, ale se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. To znamená, že v Sedlici je nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. Hygienici zároveň doporučují se po koupání v případě možnosti osprchovat.

Průhlednost vody ve vodní nádrži Sedlice je aktuálně 2,5 metru, teplota vody je 23 stupňů Celsia. V Sedlici je také zvýšené množství chlorofylu-a.

Podobně je na tom voda ve vodní nádrži Trnávka. Tam se ale vyskytují sinice už od 8. července, kdy odborníci z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina odebrali vzorky ze zmíněné vodní plochy v rámci letošní sezony potřetí. Průhlednost vody, která má 23,3 stupně Celsia, je také 2,5 metru.

Naopak ideální koupání si stále mohou užívat milovníci vodních radovánek v zatopeném lomu nedaleko Horní Cerekve, kde působí i Potápěčský spolek Pelhřimov. Tam je průhlednost vody, která má 22,4 stupně Celsia, více než tři metry.