VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Simonetta? Byla hluboká i povrchní

Pelhřimov – Deník už zmínil třetí díl trilogie Utajené životy slavných Češek spisovatelky Martiny Bittnerové, kde se kromě jiných žen zaměřila i na pelhřimovskou rodačku Ludmilu Šebestovou, v literatuře známou pod pseudonymem Simonetta Buonaccini.

5.8.2014
SDÍLEJ:

Martina BittnerováFoto: Deník/Archiv

Loni uplynulo 120 let od jejího narození. Zeptali jsme se autorky knihy Martiny Bittnerové.

Proč se mezi pětici žen ve vaší knize dostala i Simonetta Buonaccini?
Se Simonettou to byla vyloženě náhoda, narazila jsem na ni, když jsem psala knihu Utajené životy slavných Čechů. Důvod proč jsem o ní psala, je její přátelství se Šaldou, protože zrovna osobnost tohoto literárního kritika se mými knihami vine jako tenká niť. Navíc ráda připomínám osobnosti, které jsou dnes už opomíjené, k nimž Simonetta určitě u širší veřejnosti patří. Už jsem měla pár besed ke knize a potvrdilo se mi, že zrovna ona je naprosto neznámým jménem pro většinu čtenářů, i když doufám, že v Pelhřimově tak neznámá není a město je na svou rodačku pyšné.

V medailonu Simonetty Buonaccini v knize Luboše Göbla Osobnosti Vysočiny jsem četla o její údajné tragické smrti. Můžete osvětlit, jak skončil život básnířky?
Mým hlavním cílem není pátrat detailně po okolnostech smrti jednotlivých osobností, já je ráda připomínám jako bytosti plné elánu a života. Samozřejmě u Simonetty byl ten odchod na věčnost velmi předčasný a bohužel se přesně neví, zda dobrovolný, nebo náhodný. Sama rodina dlouho ohledně jejího skonu mlžila, vlastně se to veřejnost dozvěděla až se značným časovým odstupem. Oficiální příčina její smrti zněla – otrava narkotiky. A na základě toho vznikla řada spekulací, protože musím zmínit, že v její době se velké popularitě těšilo užívání kokainu, některé osobnosti jako třeba novinářka Milena Jesenská byly závislé na morfiu. Otázkou zůstává, jestli u Simonetty šlo o nešťastnou náhodu, nebo záměr. Možné je obojí. Vzhledem k její křehké psychice a troufám si tvrdit, až rozpolcenosti, bych se nedivila ničemu.

Co vás na ní fascinovalo?
Hlavně její snaha odklonit se za každou cenu z místa, odkud pocházela, i když si myslím, že Vysočinu určitě měla uschovanou tajně v srdci, ale protivilo se jí vše obyčejné a všední. A pochopitelně cestování, které milovala, jí nabízelo spoustu nečekaných zážitků. Zmínila jsem se o Simonettině rozpolcenosti, která se kupříkladu projevovala tím, že na jednu stranu hluboce přemýšlela o sobě, svých pocitech, lidské existenci a psala velmi niternou poezii, na druhou stranu uměla být žensky marnivá až povrchní. Podobně ostrý kontrast jsem zatím u žádné naší autorky neobjevila.

Odkud jste čerpala inforamce o této pelhřimovské rodačce?
Informace jsem čerpala z různých zdrojů, od dobových periodik, přes archivní složky v Památníku národního písemnictví, samozřejmě jsem si přečetla i různé statě, které se Simonetty Buonaccini týkají. Pak jsem ze všeho zjištěného složila její příběh. Samozřejmě se jedná o můj subjektivní pohled na její život. Zrovna ale u ní si nejsem jistá, jestli se k ní ještě někdy nevrátím znovu.

Jak je vaše kniha koncipována, co se čtenář dozví o každé z představených žen?
Kniha je souborem životních příběhů jednotlivých osobností, u každé najde čtenář portrét, datum narození i úmrtí a vždycky zařazuji i zmínky, kde se osobnost narodila a kde žila. Vlastivědné podrobnosti ale vynechávám. Pro mě je důležitá osa životních událostí. Každopádně zatím se držím té linie, že města a místa, která se dotyčných osobností dotýkají, jsem sama navštívila. Obecně řečeno se čtenář seznámí s příběhem dané osobnosti, v němž se prolíná jak její osobní, tak samozřejmě i profesní život. Ono totiž jedno od druhého nelze oddělit. Skladba Lento dirigentky a skladatelky Vitky Kaprálové vystihuje její osobnost, stejně tak poznámky v dopisech herečky Leopoldiny de Pauli odpovídají na otázku, proč asi byla úspěšná komediální herečka. V umění – a je jedno, zda hereckém, hudebním nebo literárním – se vždycky nějak odráží také temperament daného jedince.

Pracujete v současné době na nějaké další knize?
Mám toho rozpracováno vícero. Nechci být příliš konkrétní. Mohu ale prozradit, že na podzim se čtenáři mohou těšit na mou nejnovější povídku, kterou zatím držím v šuplíku a vyjde v knize spolu s povídkami dalších autorů.

Zuzana Rodová

Autor: Redakce

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 17 500 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce v zemědělství, převážně rostlinná výroba, živočišná výroba., , NUTNÝ TELEFONICKÝ KONTAKT PŘEDEM!. Pracoviště: Stanislava dvořáková, Hradecká, č.p. 615, 394 68 Žirovnice. Informace: Stanislava Dvořáková, +420 608 205 385.

Služby - Služby Kadeřník 16 000 Kč

Kadeřníci Kadeřnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe výhodou. Pracoviště: Vladislava vránová - kadeřnictví, Školní, č.p. 1686, 396 01 Humpolec. Informace: Vladislava Vránová, +420 724 235 318.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici technologové, normovači Technolog lakování. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Profil kandidáta:, praxe technologa pro lakovací linky, znalost Lean manufacturing výhodou, uživatelská znalost MS Office, uživatelská znalost ERP systémů, tvorba dokumentace pro lakování, tvorba materiálových kalkulací, znalost strjů a technologie pro lakování, schopnost práce v týmu, znalost AJ na komunikativní úrovni, aktivní přístup k práci, samostatnost, spolehlivost, preciznost, , Popis pozice: Odpovědnost pro oblast lidských zdrojů:, - nominuje a řídí týmy v rozsahu své pracovní náplně, - nepřipustí, aby podřízení zaměstnanci vykonávali práce, které by neodpovídaly jejich schopnostem a zdravotní způsobilosti, - kontroluje dodržování BOZP a PO na svěřeném úseku, , Odpovědnost pro řízení a stav procesu:, - kontroluje dodržování pracovní a technologické kázně, - spolupracuje s Technikem údržby na plánování údržby a řízení provádění oprav, - odpovídá za zavedení a tvorbu technické a technologické dokumentace potřebné na úseku Lakování, - vytváří výrobní dokumentace a technologické postupy, - kontroluje využívání technické dokumentace pro provoz strojů na technických zařízení a technické dokumentace pro údržbu a opravy strojů a technických zařízení, - odpovídá za správné, aktuální a úplné vedení výrobní evidence a to jak v informačním systému, tak i v pomocných SW (Word, Excel apod.), - spolupracuje při řešení reklamací výrobků, - účastní se zmetkového řízení a provádí analýzu příčin změtkovitosti a navrhuje nápravná opatření na změny, - připravuje podklady pro sestavení kalkulací na výrobky a zajišťuje jejich aktuálnost, podává návrhy na změny, - odpovídá za kvalitu výrobků a provádení všech mezioperačních výrobkních kontrol, svou činnost trvale zaměřuje na snižování nákladů na výrobu a zamezení reklamací, - spolupracuje s úsekem jakosti při zavádění nových výrobků do výroby, interně organizuje jejich testování, výrobu vzorků, protoptypů a odpovídá za jejich plnou implementaci do výrobního procesu (start up), - kontroluje kvalitu materiálů uvolněných do výroby a při zjištění zváad komunikuje s manažerem jakosti nápravná opatření , - školí personál z technologických postupů, - odpovídá za dodržování technologických postupů a plánu nákladů na hotové výrobky, - eviduje a stanovuje kapacitní normy na jednotlivých operací, , Telefonický kontakt 7:00 - 15:30 hod.. Pracoviště: Bjs czech s.r.o. - pracoviště humpolec_hala2, Central Trade Park D1, č.p. 1580, 396 01 Humpolec. Informace: Monika Saberiová, +420 605 248 151.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební inženýr 20 000 Kč

Inženýři projektanti budov Projektant-architekt. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - základní ovládání PC (MS Office), - nutnost zvládat kreslení v programu Auto CAD, - znalost práce v programu REVIT výhodou, - ŘP sk. "B", - znalost anglického nebo německého jazyka výhodou, , Životopisy zasílejte na e-mail: zak@asproject.eu, Telefonický kontakt možný PO - PÁ 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: As project cz s.r.o., U Prostředního mlýna, č.p. 128, 393 01 Pelhřimov. Informace: Vladimír Žák, +420 602 472 352.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slamáci z Olešné
9

Alois s Anežkou z Olešné začali pracovat na zahradě

Ilustrační foto

Na Pelhřimovsku poroste asi jediný nový Strom svobody

U řidiče test prokázal marihuanu a amfetamin

Počátky – Běžná silniční kontrola nedopadla dobře pro řidiče, kterého zastavili policisté v ulici Žižkova v Počátkách. Jak policisté totiž zjistili, jednadvacetiletý muž z Pelhřimovska usedl za volant pod vlivem drog.

Své životní příběhy čtenářům v Pelhřimově odvypráví pět živých knih

Pelhřimov – Pět zajímavých lidí v roli živých knih a tři místa, kde se s nimi budou moci zájemci z pozic čtenářů setkat, aby vyposlechli jejich životní příběhy. Tak bude vypadat páteční Živá knihovna, která se v Pelhřimově objeví již druhým rokem.

Alkohol se pro řidiče stal osudný

Pelhřimov – Zákaz dalšího pokračování v jízdě si od policistů ve středu 14. března vyslechl čtyřiapadesátiletý muž z Třebíčska, který neváhal řídit s téměř jednou promile alkoholu.

Studentské protesty, Československé jaro 2018 a 126 km/h v obci: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 15. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT