Loni uplynulo 120 let od jejího narození. Zeptali jsme se autorky knihy Martiny Bittnerové.

Proč se mezi pětici žen ve vaší knize dostala i Simonetta Buonaccini?
Se Simonettou to byla vyloženě náhoda, narazila jsem na ni, když jsem psala knihu Utajené životy slavných Čechů. Důvod proč jsem o ní psala, je její přátelství se Šaldou, protože zrovna osobnost tohoto literárního kritika se mými knihami vine jako tenká niť. Navíc ráda připomínám osobnosti, které jsou dnes už opomíjené, k nimž Simonetta určitě u širší veřejnosti patří. Už jsem měla pár besed ke knize a potvrdilo se mi, že zrovna ona je naprosto neznámým jménem pro většinu čtenářů, i když doufám, že v Pelhřimově tak neznámá není a město je na svou rodačku pyšné.

V medailonu Simonetty Buonaccini v knize Luboše Göbla Osobnosti Vysočiny jsem četla o její údajné tragické smrti. Můžete osvětlit, jak skončil život básnířky?
Mým hlavním cílem není pátrat detailně po okolnostech smrti jednotlivých osobností, já je ráda připomínám jako bytosti plné elánu a života. Samozřejmě u Simonetty byl ten odchod na věčnost velmi předčasný a bohužel se přesně neví, zda dobrovolný, nebo náhodný. Sama rodina dlouho ohledně jejího skonu mlžila, vlastně se to veřejnost dozvěděla až se značným časovým odstupem. Oficiální příčina její smrti zněla – otrava narkotiky. A na základě toho vznikla řada spekulací, protože musím zmínit, že v její době se velké popularitě těšilo užívání kokainu, některé osobnosti jako třeba novinářka Milena Jesenská byly závislé na morfiu. Otázkou zůstává, jestli u Simonetty šlo o nešťastnou náhodu, nebo záměr. Možné je obojí. Vzhledem k její křehké psychice a troufám si tvrdit, až rozpolcenosti, bych se nedivila ničemu.

Co vás na ní fascinovalo?
Hlavně její snaha odklonit se za každou cenu z místa, odkud pocházela, i když si myslím, že Vysočinu určitě měla uschovanou tajně v srdci, ale protivilo se jí vše obyčejné a všední. A pochopitelně cestování, které milovala, jí nabízelo spoustu nečekaných zážitků. Zmínila jsem se o Simonettině rozpolcenosti, která se kupříkladu projevovala tím, že na jednu stranu hluboce přemýšlela o sobě, svých pocitech, lidské existenci a psala velmi niternou poezii, na druhou stranu uměla být žensky marnivá až povrchní. Podobně ostrý kontrast jsem zatím u žádné naší autorky neobjevila.

Odkud jste čerpala inforamce o této pelhřimovské rodačce?
Informace jsem čerpala z různých zdrojů, od dobových periodik, přes archivní složky v Památníku národního písemnictví, samozřejmě jsem si přečetla i různé statě, které se Simonetty Buonaccini týkají. Pak jsem ze všeho zjištěného složila její příběh. Samozřejmě se jedná o můj subjektivní pohled na její život. Zrovna ale u ní si nejsem jistá, jestli se k ní ještě někdy nevrátím znovu.

Jak je vaše kniha koncipována, co se čtenář dozví o každé z představených žen?
Kniha je souborem životních příběhů jednotlivých osobností, u každé najde čtenář portrét, datum narození i úmrtí a vždycky zařazuji i zmínky, kde se osobnost narodila a kde žila. Vlastivědné podrobnosti ale vynechávám. Pro mě je důležitá osa životních událostí. Každopádně zatím se držím té linie, že města a místa, která se dotyčných osobností dotýkají, jsem sama navštívila. Obecně řečeno se čtenář seznámí s příběhem dané osobnosti, v němž se prolíná jak její osobní, tak samozřejmě i profesní život. Ono totiž jedno od druhého nelze oddělit. Skladba Lento dirigentky a skladatelky Vitky Kaprálové vystihuje její osobnost, stejně tak poznámky v dopisech herečky Leopoldiny de Pauli odpovídají na otázku, proč asi byla úspěšná komediální herečka. V umění – a je jedno, zda hereckém, hudebním nebo literárním – se vždycky nějak odráží také temperament daného jedince.

Pracujete v současné době na nějaké další knize?
Mám toho rozpracováno vícero. Nechci být příliš konkrétní. Mohu ale prozradit, že na podzim se čtenáři mohou těšit na mou nejnovější povídku, kterou zatím držím v šuplíku a vyjde v knize spolu s povídkami dalších autorů.

Zuzana Rodová