Čekání na trolejbus si děti krátí dováděním v parku. Je nový, vandaly a pohozenými odpadky zatím nedotčený. Stejně jako celá čtvrť v jižní části Jihlavy, kterou ohraničuje Koželužský potok a ulice Znojemská a Telečská. A pokud má být budoucí jihlavská čtvrť kompletní, musí v ní vyrůst i nové školy.

Záměr výstavby nových škol potvrdil mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk. „Letos ještě ne, ale město plánuje rozvoj v nových čtvrtích a pokud se budou stavět – například Jihlava JIH – tak budou nové školy potřeba. Projekty to berou v potaz. Masterplan Jihlava – JIH počítá s novou velkou základní školou a několika mateřinkami,“ uvedl Daněk.

Do lavic se totiž pomalu chystají usednout silné ročníky. Situaci ve školství pak ovlivní i aktuální uprchlická krize. Již nyní v Jihlavě vznikají adaptační třídy, přičemž je navštěvují desítky ukrajinských dětí.

Fotografie ze vzniku obchvatu.
Obchvat v Lukavci: hlavně bezpečí a méně kamionů, oddechli si někteří místní

Například základní škola Evžena Rošického v Jihlavě pro ně zřídila třetí až sedmou třídu, které budou děti navštěvovat dva až tři měsíce. Pak se přesunou do běžných tříd. „Předmětem není primárně výuka, ale adaptace do našeho školního prostředí,“ uvedl před několika dny ředitel školy František Svoboda.

Kromě nových škol, které jsou v plánu spíš výhledově, čeká už letos řadu vzdělávacích zařízení série dostaveb a oprav za miliony korun. V Jihlavě se stavaři usídlí například na školách Kollárova, Riegrova a Jungmannova. „Potřebujeme opravovat fasády a střechy škol, řada škol a školek potřebuje také zateplení, odhlučnění tělocvičen, stavby větších tělocvičen a podobně. Je toho mnoho, ale vždy bude záležet na dostupných finančních prostředcích,“ doplnil Daněk.

TERASA A DOTACE

Nové tělocvičny za čtyřicet milionů korun se dočkají žáci základní školy Týnská v Třebíči. Datum výstavby závisí na získání dotace. „Výstavbu úplně nových škol nebo školek město nepřipravuje. V letošním roce budeme ale rekonstruovat terasu v mateřské školy Benešova, v hodnotě zhruba 2,2 milionu korun a připravujeme projektovou dokumentaci na půdní vestavbu v základní škole T. G. Masaryka, kde v případě získání dotace vyrostou nové učebny a kanceláře,“ sdělila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

STAVBY A ŠKOLY

nové základní a mateřské školy jako součást občanské vybavenosti v plánované čtvrti Jihlava – JIH

ZŠ Jungmannova v Jihlavě: nová kotelna

ZŠ Týnská v Třebíči: nová tělocvična za 40 milionů korun

letos především: opravy fasád, zateplení

do škol se chystají silné ročníky, jsou potřeba kapacity pro ukrajinské děti