Při soutěži každoročně porovnávají své teoretické i praktické zkušenosti žáci základních škol, kteří navštěvují včelařské kroužky. Žáci soutěžili v pěti disciplínách. V okruhu botaniky poznávali včelařsky významné rostliny, v anatomii soutěžící potřebovali znalost stavby těla včely medonosné a také museli pojmenovávat a vzpomenout si na použití včelařských pomůcek.

Malí včelaři navíc předvedli praktické včelařské znalosti u demonstračního úlu. Součástí soutěže byl také test se třiceti obtížnými otázkami z oboru včelaření.

V rámci soutěže Zlatá včela se v Senožatech konalo takzvané oblastní kolo, které je předstupněm kola celostátního. „Oblastí se v našem případě rozumí všechny kroužky, které působí v Kraji Vysočina. Těch se v Senožatech sešlo celkem devět,“ informoval Josef Zeman z včelařského kroužku Senožaty.

Kněz Ladislav Heryán na trutnovském festivalu
Do Kamenice zavítá kněz známý z rockového festivalu

Kromě pořádajícího včelařského kroužku Senožaty se soutěže zúčastnili ještě včelaři z Bobrové, Hořepníku, Jimramova, Nového Města na Moravě, Oudoleně, Třebíče, Věcova, a Řečice. Do včelařské soutěže v Senožatech se zapojilo celkem šedesát žáků ve třech věkových kategoriích, a to od první do třetí třídy, od čtvrté do páté třídy a od šesté do deváté třídy.

Žáci z první kategorie měli soutěž jednodušší a kromě uvedených disciplín měli možnost se pobavit také při výtvarných dílničkách, které pro ně připravily učitelky z tamní školy. „V této kategorii nakonec zvítězili všichni a kromě drobných dárků si odnesli i zlatou perníkovou medaili,“ prozradil Josef Zeman.

Účastníci prostřední kategorie, ve které se nejvíce dařilo dětem z Jimramova, už soutěžili naplno. Všechna medailová místa totiž patřila právě jim. Účastníkům poslední kategorie, kde soutěžili nejstarší žáci, už šlo o postup do celostátního kola. „Při vyhlášení výsledků byl přítomen čestný host, předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová, která při závěrečné řeči pogratulovala všem úspěšným včelařům a poděkovala organizátorům za zdařilý průběh soutěže,“ popsal závěr soutěže Zeman.

Ilustrační foto.
Cesta mezi obcemi se díky týdenní uzavírce protáhne

Finalisty z nejstarší kategorie čeká srovnání sil s postupujícími z ostatních krajů, a to o víkendu 9. až 11. června v Nasavrkách u Chrudimi. Definitivní tečkou za celou soutěží pak pro všechny účastníky Zlaté včely byla exkurze do zemědělského podniku Senagro Senožaty.