„Na to, že ulice sousedí se středem města, je tu parkovacích míst málo. Navíc se to tady musí složitě objíždět,“ uvedl Jan Zadina. Vlasta Brožová by pro změnu zachovala zelenou tvář ulice.

„Je to tu hezké, všude okolo rostou stromy. Kdyby zde parkovali pouze lidé, kteří v ulici bydlí, míst by bylo dost,“ pronesla Brožová.

Parkoviště zelenou tvář ulice nerozbijí

Humpolečtí představitelé, kteří právě dostali ke čtyřem vloženým milionům korun přiklepnutých dalších devět milionů z Evropské unie, hovoří o kompromisním řešení.

„Podařilo se vypracovat projekt, díky němuž se počet parkovacích míst lehce navýší, aniž by se to dotklo rozlohy zeleného prostranství,“ uvedl místostarosta Tomáš Křišťan. Kouzlo, jak toho docílit, prozradil havlíčkobrodský projektant Michal Topolovský.

„Ve Smetanově ulici je vyasfaltovaná poměrně zásadní výměra, kvůli špatné organizaci parkování se tam ale najde spousta hluchých míst. Rovněž chodníky jsou zbytečně široké,“ nastínil řešení Topolovský, který strávil nad nákresy tři a půl měsíce.

Projektant se zařídil podle dotazníku

Samotnému projektu předcházelo zjišťovací řízení. Tři stovky lidí ze Smetanovy ulice našly ve svých schránkách dotazník, jehož prostřednictvím mohly otevřeně říci, co je na jejich nejbližším okolí nejvíce štve.

Projektant se snažil začlenit jejich postřehy do nové podoby sídliště. Při parkových úpravách se bude i kácet.

„Nechali jsme si udělat dendrologický průzkum, na jehož základě se musí odtěžit docela dost stromů. Jejich místo samozřejmě zaujme zcela nová sadba,“ upozornil místostarosta na vyváženou obnovu zeleně.

Humpolečtí se odhodlali k zásadní proměně „Smetanovky“ kvůli poměrům, které se neslučují s podobou moderní obytné zóny. „Špatně vyřešená je tam hlavně doprava a značení odstavných ploch. Pak se jednoduše stalo, že řada motoristů parkovala přímo na trávníku,“ naznačil Křišťan tamní zřejmě nejčastější prohřešek.

Oprava natřikrát

Jaroslava Košanová by si uměla představit život i bez záležitosti, která s revitalizací přímo nesouvisí. Totiž bez nedalekého nonstop baru.

„Ten hluk, který se odtamtud valí zejména v noci, je vážně příšerný. Přitom jinak by tu bylo bezvadné bydlení,“ pronesla žena, která odpočívala na lavičce u dětského hřiště. Podobné přání vyslovilo více lidí.

Revitalizace sídliště má celkem tři etapy. Ta první, při níž prokouklo prostranství s dětským hřištěm hned pod Dolním náměstím a u Spolkového domu, je hotová.

Humpolečtí se musí podle metodiky pro přidělování dotace z regionálního operačního programu vypořádat se zmíněnou druhou etapou, která má za úkol zlepšit podmínky lidem ve středové části panelové zástavby, nejpozději do konce příštího roku.

Závěrečná část úpravy úzce souvisí s kongresovým palácem společnosti MHA, který začne růst v místě bývalého Fabrika baru na Havlíčkově náměstí zřejmě ještě letos.

Rybníček už čeká

„Bude se řešit celé náměstí a přilehlý prostor před policejní služebnou,“ naznačil místostarosta. Hned poté by se měli dočkat důstojnějšího prostředí i obyvatelé nejlidnatějšího humpoleckého sídliště. Zejména pak ti z ulice Na Rybníčku, proslulé fatálním nedostatkem parkovacích míst. Administrativní příprava tohoto kroku začne co nevidět.