„Po minulých zkušenostech s neúspěšným hledáním prázdninové brigády v červnu jsem se letos poptával už 
v dubnu. A stejně to vůbec nebylo jednoduché. Až ve čtvrté firmě mě vzali, a to na obsluhu stroje. Ve třech předchozích se mě ptali, jestli bych mohl chodit celé prázdniny, případně i v září, ale to jako středoškolák nemůžu. Někde také argumentovali tím, že už nějaký čas mají své stálé brigádníky a nové ani nepotřebují," svěřil se Michal Slavík z Humpolce.

Jak sdělila personální ředitelka firmy Valeo Humpolec Šárka Plešáková, zájemci o brigádu se u nich poptávají dostatečně předem i na poslední chvíli. „Nabízíme pozice ve výrobě, do níž brigádníky přijímá agentura, a pro vysokoškolské studenty umožňujeme brigády v kancelářích," řekla Plešáková.

Studenti vysokých škol pracují i v září

Zhruba osmdesáti brigádníkům, z toho dvaceti na Pelhřimovsku, nabízí práci společnost ZZN Pelhřimov.

Jak informovala manažerka pro zpracování personální agendy Marie Michalíčková, většinou jde o vysokoškoláky, kteří se věnují pomocným sezonním pracím. „Když nabereme nové studenty, kteří začínají na vysoké škole, tak si je necháváme po celé čtyři roky a většinou u nás vydrží," doplnila.

Vysokoškoláci jsou pro firmu ideální i proto, že část prací trvá až do půlky září. Někteří brigádníci v rámci výpomoci při žních a podobných akcích také zajíždějí 
na východ republiky nebo až na Slovensko.

O učně a studenty středních, případně vysokých škol má zájem firma Edscha Automotive v Kamenici nad Lipou. „Brigádníků nabíráme zhruba šedesát až sedmdesát v průběhu celého léta. Většinou projeví zájem hlavně děti našich zaměstnanců," sdělila hlavní personalistka kamenické společnosti Edscha Marie Samková. Ta dále dodala, že uchazeči o letní brigádu se u nich ve firmě často ptají na poslední chvíli.

Samková také podotkla, že brigádníci v Edsche především obsluhují stroje. „Podmínkou je, že musí být starší šestnácti let," podotkla firemní personalistka.

Podle informací od generálního ředitele pelhřimovské Pekárny Adélka Romana  Teislera preferuje tato firma ve výrobě dlouhodobé brigádníky, kteří zde pracují třeba celý rok.

„U nás není tolik nekvalifikovaných pozic vhodných pro brigádníky, kteří tu mají zájem pracovat třeba čtrnáct dní. Přece jen děláme jídlo a chceme udržet určitou kvalitu. Pokud do výroby někoho přijímáme, vstupní proces je složitý a nákladný," zdůvodnil Teisler. Ten dále dodal, že přijímají jednoho až dva brigádníky na úklidové práce.

Brigádníkům dávají příležitost také některá města, například Černovice. „Už třetím rokem přijímáme mladé lidi na brigádu. Minimální věk při nástupu je patnáct let," řekl pro Deník starosta Černovic Jan Brožek s tím, že pokud má někdo o brigádu u města zájem, má poslat přímo starostovi  e-mail se základními údaji o sobě – tedy jméno, příjmení, kontaktní telefon, email, věk, kdy může nebo nemůžete na brigádu jít, pokud má dotyčný nějaká oprávnění jako řidičský průkaz a jaký typ práce by chtěl dělat.

„Ze zkušenosti z předešlých let mohu říci, že se nám vždy sejde přibližně okolo dvaceti žádostí. Většinou se hlásí kluci, kteří zastávají manuální práci jako zedničinu, dláždění, sečení či natírání," dodal starosta.

Na manuální práci by letos město chtělo přijmout dva až tři pracovníky. Dále shání jednu brigádnickou sílu na administrativní práci a do knihovny. Dotyčný by plnil katalog dětské knihovny, která se letos stěhuje do vlastních prostor. „Plán brigád dáme dohromady ještě před začátkem prázdnin, aby si brigádníci mohli naplánovat léto. Přihlášky přijímáme do 14. června," uzavřel Brožek.

Aneta Slavíková, reportéři Deníku