Na Pelhřimovsku už tento víkend, konkrétně v sobotu v deset hodin dopoledne, odstartují novou sezonu na hradě Kámen.

„Na své první návštěvní-
ky čekají dvě unikátní výstavy a nově otevřené hradní sklepení," nalákal ředitel Mu-zea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek. Na první výsta-
vě si na své přijdou hlavně milovníci starých strojů, protože se mohou těšit na expozici motokol a mopedů, kte-
rá vůbec poprvé v Česku umožní zájemcům seznámit se s vývojem těchto krasavců pomocí více než dvaceti dochovaných exponátů.

Ty na hrad Kámen zapůj-
čil ze své soukromé sbírky Jan Čejchan. I když je tato výstava zaměřena především na české výrobce, nebudou tu chybět ani motokola a mopedy z Německa, Francie, Itálie a Japonska.

Druhá expozice zase potěší především něžnější polovičky. V hradních interiérech jsou totiž umístěny kočárky ze sbírky Miloslavy Šormové.

Do sklepení

„Po dlouhé době bude letos návštěvníkům zpřístupněné 
i hradní sklepení, kde je k vidění unikátní kolekce kamen-ných historických prvků městské architektury," podotkl Hájek. První otevírací den tu nabídne také Moto trial show v podání třináctinásobného mistra republi-
ky v trialu Martina Křoustka, který své umění předvede v areálu hradu.

Mnozí určitě ocení také snížené vstupné. „Za kombinaci tras A, interiéry – a B, starý palác a jednostopá vozidla hosté dnes zaplatí poloviční cenu, tedy čtyřicet korun," doplnil Ondřej Hájek 
s tím, že poslední prohlídka se na hradě uskuteční v 16 hodin.

Zámek v Žirovnici otevře návštěvníkům své brány ve středu 1. dubna. „Připravili jsme si sedm měsíců prohlídek, a to vždy od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. V červenci a v srpnu budeme mít otevřeno i v pondělí od 9 do 18 hodin," vyjmenovala vedoucí žirovnické kultury Věra Daňhelová. Otevírací doba i výše vstupného zůstávají stejné jako loni.

Daňhelová dále nalákala na několik expozic. Od 10. dubna do konce října tu lidé mohou obdivovat medvědy 
ze sbírky Ilony Pěchové. Od 
1. dubna do 26. června se ve výstavním sále na II. nádvoří koná výstava fotoportrétů Karla Šlejhara a Zdeňka Štěrbáka.

„Během sezony by měla být dokončena rekonstrukce také prodejní eGalerie," dodala Daňhelová a zmínila, že určitě hodně zajímavou výstavou bude celorepubliková expozice patchworku, kterou tamní špýchar poprvé představí 2. května.

Příznivci chůze se letos mohou opět těšit na pěší výlet ku příležitosti zahájení nové sezony z hradu Orlík nad Humpolcem na hrad v Lipnici nad Sázavou. Ten se uskuteční v sobotu 4. dubna. Sraz účastníků je naplánován mezi 8.30 a 9.30 na Orlíku. Tam si budou moci prohlédnout dvě novinky, které byly otevřeny na konci loňské sezony, a to rozhlednu na věži a repliku kachlových kamen.

Startovací kartu a mapu se zajímavostmi na trase obdrží po uhrazení startovního. Na obou hradech pro ně bude připraven horký čaj. Po svých pak turisté budou muset dorazit i zpět, tedy z Lipnice na Orlík. Mohou si vybrat trasu dlouhou buď 24, nebo 28 kilometrů.

Jak potvrdil kastelán hradu Orlík Pavel Koubek, také letos se návštěvníci mohou těšit na tradiční Středověké slavnosti či na filmový festival Film a dějiny. Otevírací doba zůstává stejná, vstupné pro dospělé podraží o deset korun a za snížené vstupné si turisté připlatí pět korun.
Návštěvníci zámku v Kamenici nad Lipou, kde sezona začíná ve středu 1. dubna, se letos dočkají dvou zásadnějších novinek. První z nich je, že současná expozice angličáků bude zhruba o polovinu rozšířena. „A zadruhé budeme během dubna ve dvou místnostech instalovat novou expozici historických dětských pokojíčků," doplnil kastelán kamenického zámku Luboš Venkrbec. Podle jeho informací si letos návštěvníci zřejmě na vstupném pár korun připlatí, a to poprvé od roku 2005.

Na 2. května plánuje slavnostní otevření pro turisty také zámek v Červené Řečici. Jak zmínil správce zámku Vladimír Vlček, program akce zatím sestavují. „V květnu bude zámek otevřen zřejmě jen o víkendech, v červnu už pak kromě pondělí a úterý po celý týden. Vstupné se nezmění," řekl Vlček. Návštěvníci budou moci letos nově navštívit opravenou hladomornu a další baštu.