Sestava kandidátů je už téměř definitivní, nyní podrobněji zmiňujeme ty z Pelhřimovska. Svůj mandát obhajuje předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Zatím po všechna tři funkční období zvítězil. Z témat aktuálních i pro Pelhřimovsko uvádí, že v případě zvolení by se chtěl zasazovat za obchvaty obcí na silnici mezi Jindřichovým Hradcem a Pelhřimovem a dokončení obchvatu Pelhřimova, udržení základních a středních škol a podporu mateřských škol.

Svého „koně" má už i subjekt s největšími preferencemi, hnutí ANO. Je jím Josef Fučík, jednatel pelhřimovské firmy Elpe, která se zabývá elektrickými zařízeními, kovomateriály, ale i energetickými systémy či kuchyněmi. Jeho nominace prošla okresní i krajskou úrovní ANO, čeká se jen na potvrzení celostátního orgánu příští týden. „Myslím, že tam by měl projít," uvádí poslanec Josef Kott, který poskytl informace místo Fučíka, jenž je na dovolené.

„Znám ho osobně, je to člověk, který toho v životě hodně dokázal. Má všechny předpoklady a je schopen a ochoten jít do boje, který nebude jednoduchý," doplnil poslanec Kott. Fučík sice nemá přímou zkušenost s komunální politikou, ale podle Kotta třeba připravoval podklady v oblasti energetiky pro pelhřimovské i krajské zastupitelstvo.

Kandidátem s vazbou na Jindřichohradecko je Radek Nejezchleb z Kunžaku. Reprezentuje KSČM, pracuje jako revizor Českých drah, své směny začíná i ve stanici Počátky-Žirovnice a je členem dopravního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje.

Další účastník volebního klání také pochází z Jindřichohradecka, a to z Dačic. Je jím známý zpívající právník Ivo Jahelka, který hájí barvy TOP 09. „Celý život jsem advokát a právník. Senát má na starosti tvorbu a kontrolu zákonů a já umím číst zákony a umím vybrat, co je v nich důležité, a pak to lidem vysvětlit, jak mají podle těch zákonů žít," sdělil Jahelka v rozhovoru pro Právo .

Lidovci postavili někdejšího místostarostu Humpolce Tomáše Křišťana, který dnes hospodaří na své farmě v Milotičkách u Červené Řečice. „Není mi lhostejný osud české politiky a věřím, že Pelhřimovsko by mohl zastupovat člověk, který tu žije, je srostlý se zdejším krajem a zná problémy venkovského obvodu," uvádí.

„Moje životní heslo je: Práce a šťastná rodina. Mohu nabídnout své zkušenosti ze školství, zemědělství a rozvoje venkova. Těmto oblastem bych se chtěl věnovat i v případě zvolení do Senátu," dodává Křišťan, který po Vysoké škole zemědělské učil na zemědělské akademii v Humpolci. Od roku 1990 byl zastupitelem města, v letech 1998 až 2010 navíc pracoval jako uvolněný místostarosta.

S Pelhřimovskem je úzce spjatý i kandidát ODS, pelhřimovský radní Josef Doubek. Přes třicet let ve městě pracuje jako advokát. „Mám znalost právních předpisů v nejdůležitějších právních oborech, znám právní terminologii i legislativní proces. S ohledem na tyto skutečnosti i svoji životní i profesní zkušenost mohu voličům rozšířit možnost výběru při volbách," uvádí Doubek. Už páté volební období působí jako pelhřimovský zastupitel, od roku 1998 je navíc radním.

V případě zvolení do Senátu by se chtěl věnovat problematice základních oborů práva, zejména práva občanského a trestního i fungováním justičních orgánů. Z toho, jaké zájmy obvodu by chtěl nepřímo, „lobbingem" v dobrém slova smyslu a ve spolupráci se starosty podpořit, jmenuje dokončení stavby pelhřimovské čističky a poté i dokončení výstavby obchvatu města, dále zkvalitňování zdravotních i sociálních služeb i školství.

Za Stranu zelených bude do Senátu kandidovat Stanislav Kovář z Českých Budějovic. Vystudoval fakultu architektury a nyní se věnuje především takzvané celostní architektuře a projektům ekodomů. Je autorem projektů Ekoareál Majdalena, Jihočeský skanzen a Domečkový domov důchodců.

Dosavadní 1.kola
Rok 1996, účast v 1. kole 34,92 procent (ve druhém 34,77 %):
1. Jan Litomiský (ODS) 33,8 %
2. Milan Štěch (ČSSD) 25,1 %
3. Václav Štěpán (KSČM) 16 %
4. Miroslav Paulík (ODA) 11,9 %
5. Petr Kesl (KDU-ČSL) 11,8 %
6. Petr Koch (SZ ) 1,4 %
Rok 2002, účast v 1. kole 21,70 procent (ve druhém 33,73 %).
1. Milan Štěch (ČSSD) 37,1 %
2. Jan Litomiský (ODS) 27 %
3. Jaroslav Holík (US-DEU – Čtyřkoalice) 18,5 %
4. Václav Štěpán (KSČM) 17,4 %
Rok 2008, účast v 1. kole 42,49 procent (ve druhém 33,28 %)
1. Milan Štěch (ČSSD) 43,1 %
2. Stanislav Bernard (ODS) 31,7%
3. Max Kašparů (KDU) 10,6 %
4. Jan Zedníček (KSČM) 10,3 %
5. Marie Paukejová (SDŽ) 1,4 %
6. Tomáš Hamet (PaS) 1,4 %
7. Zdeněk Guži (SZ) 0,8 %        8. Václav Urbánek (US-DEU) 0,7