„Co se týče planet, stále je na večerní obloze blízko nad jihozápadním obzorem vidět Mars a Saturn. Saturn bude ale možné pozorovat jen začátkem října, pak už zapadne," zmínil David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.

Ten dále uvedl, že ve druhé polovině noci se na obloze objeví také Jupiter. „Dále bude vidět i planeta Merkur, a to od 25. října ráno před východem Slunce, což je zajímavé, protože Merkur se hůře pozoruje," doplnil Sulaiman.

Z konjunkcí by 25. října od osmnácti hodin měla být pozorovatelná konjunkce Měsíce a Saturnu. Měsíc by měl být dvě desetiny stupně severněji. „Zákryt, tedy okamžik, kdy se Saturn schová za Měsíc, by měl být za příznivých podmínek viděn těsně nad obzorem na západě naší republiky, tedy na Vysočině bohužel ne," podotkl Sulaiman.

Dvě zatmění

V říjnu se milovníci astronomie mohou těšit hned na dvě zatmění. Ale ani jedno z nich nebude pozorovatelné na území naší republiky. Úplné zatmění Měsíce připadá na osmého října, částečné zatmění Slunce pak na 23. října.
„Důležité je také datum 26. října, protože nám skončí letní čas a začne se počítat ten zimní. Hodiny si tak přesuneme ze třetí hodiny ranní na druhou hodinu ranní," upozornil David Sulaiman.

Mezi zajímavá výročí patří například start prvního kanadského astronauta M. Garneaua, k němuž došlo 5. října 1984. Dne 7. října roku 1959 sonda Luna 3 odevzdala první snímky odvrácené strany Měsíce, takže se začalo zjišťovat, jak to tam vypadá. V říjnu, konkrétně 16., bude slavit Hvězdárna a planetárium 
v Brně šedesát let od svého otevření.