„Čistička už obměnu opravdu potřebovala. Funguje od osmdesátých let. Toto je největší úprava od jejího vzniku,“ uvedl starosta Zdeněk Vaněk. Senožatští si od změny slibují hlavně značnou úsporu peněz za elektrickou energii .

„Pohánění vrtule každoročně spolklo okolo sto padesáti tisíc korun z obecního rozpočtu. S novou technologií čištění se nám s výdaji za elektřinu výrazně uleví. Za provoz bublinek totiž zaplatíme podstatně méně,“ pokračoval Vaněk.

Moderní provzdušňovací způsob spočívá v tom, že se dno provzdušňuje bublinami. Ty podporují hnití kalu a životaschopnost bakterií, které vodu čistí.

Před samotnou výměnou technologie se na budově čističky muselo provést několik stavebních úprav.

„Firma, která nám výměnu čištění zajišťuje udělala výkopy pro nové kabely a vybetonovala šachtu. V průběhu čtrnácti dnů by měla začít s instalací samotné provzdušňovací technologie,“ doplnil starosta.

S modernizací pomůže dotace

Pokud všechno půjde podle plánu, bude výměna hotová do konce listopadu. Pořízení bublinkové metody není zrovna levná záležitost. Bez dotace by se v Senožatech do modernizace čističky vůbec pustit nemohli.

„Výměna technologie bude stát přes dva miliony sedm set tisíc korun. Získali jsme dotaci z kraje Vysočina, která pokryje většinu nákladů. Zbytek doplatíme z obecního rozpočtu,“ vysvětlil starosta Zdeněk Vaněk.

Modernizace čistírny odpadních vod se zamlouvá také obyvatelům Senožat. Za dobrý nápad to považuje Lukáš Němeček.

„Myslím, že čističky jsou velice důležitá a užitečná věc. A vždycky, když se v nich něco vymění nebo opraví, je to určitě jenom dobře,“ mínil Lukáš Němeček.

„Sice je to věc, která není, jak se říká, příliš na očích, ale asi bychom se bez ní už neobešli. Jsem rád, že se právě u nás do její modernizace investovalo,“ dodal ještě mladík ze Senožat.