Proto se u domovů pro seniory objevují cvičící prvky a proto se tamní pracovníci soustředí i na pohybové aktivity vhodné pro jejich klienty.

O důležitosti sportu nepochybuje ani humpolecký Svaz důchodců, který se ve spolupráci s TJ Jiskra Humpolec rozhodl uspořádat vůbec první humpolecké Sportovní hry pro seniory.

Soutěžní klání je naplánováno na úterý. Pomyslný startovní výstřel zazní ve čtrnáct hodin na atletickém stadionu. „Připravíme různé disciplíny, a to samozřejmě s ohledem na věk a potřeby závodníků. Při některých úkonech si procvičí motoriku, plánujeme házení šipek, nošení míčku na pálce, skákání přes švihadlo, hod kriketovým míčkem, kuželky, jízdu na koloběžkách 
a dokonce i lukostřelbu," prozradila za organizátory prvních humpoleckých Sportovních her pro seniory Jana Reichertová.

Sportem ku zdraví

Zvaní jsou podle Reichertové úplně všichni, kteří mají chuť udělat něco pro své zdraví 
a přitom si i zasoutěžit. Se seniory mohou přijít také jejich rodiny a přátelé. „Pro soutěžící chystáme odměny jako takové poděkování za účast," usmála se Reichertová. Sportovní hry pro seniory si kladou za cíl motivovat dříve narozené k pohybu a ukázat jim, že sportování významně prospěje jejich zdraví a celkové kondici.
Pohybové aktivity jsou součástí života také babiček a dědečků z Domova pro seniory Pelhřimov.

„Cvičení pro seniory se u nás koná třikrát týdně, a to jak vevnitř, tak i venku, kde klienti hrají třeba kuželky nebo pétanque. Přímo před domov nám město nedávno nechalo nainstalovat protahovací prvky, takže využíváme i ty," zmínil ředitel pelhřimovského domova Tomáš Dufek. Doplnil, že na sport se zaměřují z toho důvodu, aby si senioři co nejdéle zachovali samostatnost. „Sport patří k velice důležitým činnostem. Pokud se senioři hýbou, tak se zpomaluje ochabování svalstva, a navíc si protáhnou celé tělo," vysvětlil Dufek.

V pelhřimovském domově prý přímo nepůsobí rehabilitační pracovníci, ale dvě zaměstnankyně se na cvičení se seniory zaměřují. „Mohu říct, že pozoruji, jak čím dál více našich klientů sportuje, a to 
i vozíčkářů. Myslím si, že cvičení je skutečně baví," přemítal ředitel.