Důchodci si vesměs nestěžují, na Vysočině často bydlí v rodinných domech a jsou skromní. „Důchod mám průměrný a protože nemusím platit nájem a nemám ani velké nároky na parádu, vyjdu s ním,“ řekla paní Marie z menší obce na Jihlavsku. „Pokud bych měla důchod dvojnásobný, ráda bych se ještě podívala do světa, ale cestovala jsem už hodně a stačí mi vzpomínky,“ dodala.

Není překvapením, že ženy mají důchody nižší než muži, je to v průměru o dva tisíce čtyři sta korun. Celkem v kraji na konci loňského roku pobíralo plný starobní důchod více než dvaadevadesát tisíc osob. Po započítání vdoveckých, vdovských a invalidních důchodů je to téměř sto čtyřiačtyřicet tisíc lidí.

Nejvíce seniorů je na Žďársku

Počty důchodců se každým rokem zvyšují, stejně jako vyplácená částka. „Za posledních deset let narostl počet příjemců starobních důchodů v Kraji Vysočina o více než devět tisíc osob. Za stejné období vzrostl průměrný starobní důchod v kraji o 3 460 korun,“ uvedl Vlastislav Valda z jihlavské pobočky Českého statistického úřadu.

V rámci kraje jich nejvíce žije na Žďársku, kde také dostávají nejvyšší důchody. Naopak nejméně důchodců je v okrese Pelhřimov a neméně peněz dostávají na Třebíčsku. Je zajímavé, že na Vysočině je z celé republiky nejvyšší podíl předčasných starobních důchodců, je to každý třetí. Nejvíce jich je na Třebíčsku a Jihlavsku.

Příjemci plných starobních důchodů a jejich průměrná výše v Kraji Vysočina:

Příjemci plných starobních důchodů a jejich průměrná výše v Kraji Vysočina.Zdroj: Deník