Jednou z prvních v novém domově byla Ludmila Dvořáková, která nedávno oslavila devadesáté narozeniny. Ta může srovnávat původní domov senioru s novým zařízením. „V novém SeniorCentru se mi moc líbí, mám jednolůžkový pokoj, který jsem si částečně mohla zařídit sama. Domov je moderní a máme krásnou zahradu,“ oceňuje v domově Ludmila Dvořáková. Personál připravuje podle ní pestré aktivity, od cvičení přes tvořivé dílny až po společenské události. Nedávno si klienti užili masopustní veselí.

Čáp na hnízdě v Kamenici nad Lipou.
Jaro je tady. Čáp se nedávno objevil na hnízdě v Kamenici nad Lipou

Možnost srovnávat mají i zaměstnanci. Dagmar Veletová působí v SeniorCentru SeneCura od začátku. Dříve pracovala přes dvacet let v původním domově pro seniory, který provozovalo město. „Přestože principy naší práce se nezměnily, jsem ráda za některé technologické novinky, které nám ji výrazně usnadňují. V novém SeniorCentru mají také klienti k dispozici více prostoru," říká. Celkem SeniorCentrum zaměstnává zhruba stovku pracovníků, zdravotních sester, pečovatelek, kuchařů, uklizeček a dalšího personálu.

Jedna z aktivit domova.

Zdroj: Youtube

V humpoleckém domově jsou pokoje uspořádané do takzvaných domácností. Společný prostor obývá menší skupinka klientů, kteří se navzájem znají a tráví čas ve společném obývacím pokoji. Ty nahrazují dlouhé chodby a více navozují domácí atmosféru. Cílem je, aby se klienti cítili jako doma.

SeniorCentrum SeneCura v Humpolci vzniklo díky partnerství veřejného a soukromého sektoru v rámci tzv. PPP projektu. Má kapacitu 203 lůžek a před dvěma lety se do něj přestěhovali klienti ze dvou domovů v Humpolci a to včetně personálu.

Obchodní dům Vysočina v Pelhřimově.
Budoucnost obchodního domu v centru Pelhřimova? Opozice je pro bourání

Část lůžek funguje v rámci služby Domova pro seniory a část jako Domov se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence.

V SeniorCentru funguje část lůžek v rámci služby Domova pro seniory a část jako Domov se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Klienti mají k dispozici vybavení pro různé formy terapií, mohou využít keramickou dílnu, masáže, fitness centrum uzpůsobené potřebám seniorů nebo několik „retro koutků", včetně věrné kopie autobusové zastávky, určených pro práci se vzpomínkami u klientů s demencí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: První nonstop obchod na Vysočině. Vyzkoušeli jsme ho.

Zdroj: Deník/Martin Singr