„Rád bych poděkoval všem, kteří se zúčastnili voleb, a dvojnásob těm, kteří mne podpořili. Počet hlasů je jistou výhodou do druhého kola, i když druhé kolo začíná zase odznova," sdělil Štěch. Ten si je podle svých slov vědom, že je nyní určitým favoritem, ale stále je prý v něm určité procento nejistoty. „Určité sebevědomí nebo lépe řečeno naději mám, ale na druhou stranu tipovat výsledek nebudu. Pokud vezmu minulé senátní volby, tak rozdíl mezi mnou a panem Bernardem (pivovarník Stanislav Bernard z Humpolce, tehdy kandidát za ODS – pozn. red.) byl v prvním kole deset procent a poté dvacet procent, ale to letos nemusí být. Na druhou stranu mám pocit, že pan Jahelka se kampani asi nevěnuje. Měli jsme jít v pondělí (dnes – pozn. red.) do televize. Ale volali mi, že pan Jahelka může až ve čtvrtek, že má nějaké přelíčení, takže si nejsem vědomý toho, jestli pan Jahelka vůbec povede nějakou volební kampaň," řekl Štěch.

„V pondělí opravdu do televize nemůžu, ale nemá to s kampaní nic společného. Nestojí to za komentář," reagoval včera na Štěchovo sdělení sám Ivo Jahelka.

Pravice – levice

Štěchova ČSSD je hlavní vládní stranou, kdežto Jahelkova TOP 09 se po útlumu ODS stala dominantním opozičním subjektem na pravici. Podle Štěcha ale druhé kolo nebude soubojem levice a pravice. „Já samozřejmě mohu čekat, že lidé, kteří se orientují na hodnoty, které hájí levice, mi dají hlas bez větších problémů. Ale na druhou stranu věřím, že mi dají hlas i lidé ve středu politického spektra a i ti z pravého středu, protože vidí, že komunikuji s celým spektrem a že je hodně věcí, kde se na ideové zaměření nehledí," dodal předseda Senátu, kterého podporuje mj. starosta Pacova Lukáš Vlček nebo předseda pelhřimovské Agrární komory Josef Blažek.

Ivo Jahelka okomentoval svou účast v senátním finále těmito slovy: „Mám velkou radost. Dostal jsem přes osm tisíc hlasů, i když jsem měl spíš takovou koncertní kampaň." Podle něj teď celý souboj ve druhém kole zase začíná od nuly. Jahelku podporuje například starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur či ředitel pelhřimovské pobočky firmy Swietelsky Zdeněk Havel.

O pouhé tři a půl procenta uteklo druhé kolo senátních voleb Josefu Fučíkovi, řediteli pelhřimovské firmy Elpe, který kandidoval za ANO a měl výraznou kampaň. „Pan Jahelka je mediálně známější, což asi bude hlavní příčina. Oddělal jsem si své. Vím, co je to před volbami za martyrium. Kampani jsme dali hodně a ono pochopit myšlenky lidí při volbách je velice složité," komentoval pro Deník výsledky prvního kola senátních voleb Fučík. Kontaktní kampaň považuje za velmi cennou zkušenost. Zda a koho z obou finalistů podpoří ve druhém kole, se nechtěl vyjádřit.

Čtvrtý skončil lidovec Tomáš Křišťan, získal 8,07 procenta hlasů. „V konkurenci Milana Štěcha jsem neměl velké ambice," přiznal Křišťan. Na otázku, zda doporučí volit v druhém kole Štěcha, či Jahelku, odpověděl, že zatím se v kruhu KDU-ČSL dohodli, že voličům nechají svobodnou volbu. „Já volit samozřejmě půjdu, ale zatím nejsem úplně rozhodnutý, komu dám hlas," doplnil Křišťan.

Výsledky voleb v obvodu Pelhřimovsko a část Jindřichohradecka
Volební účast: 44,51 %

Postupují do 2. kola: 

Milan Štěch, ČSSD
60 let, předseda Senátu
16 730 hlasů, 36,29 %
Ivo Jahelka, TOP 09 a STAN
60 let, advokát
8 023 hlasů, 17,40 %

Neúspěšní kandidáti:
Josef Fučík, ANO
59 let, jednatel
 6 383 hlasů, 13,84 %
Tomáš Křišťan, KDU-ČSL
59 let, učitel, zemědělec 
3 723 hlasů, 8,07 %
Josef Doubek, ODS 
60 let, advokát
 3 603 hlasů, 7,81 %
Radek Nejezchleb, KSČM 
40 let, revizor Českých drah
 3 530 hlasů, 7,65 %
Zdeňka Bečková, STO
55 let, starostka města 
1 573 hlasů, 3,41 %
Miroslav Lidinský, O.K. strana
42 let, prezident ČGAH
 1 301 hlasů, 2,82 %
Lubomír Havránek, svobodní 
55 let, živnostník 
648 hlasů, 1,40 %
Stanislav Kovář, zelení
61 let, architekt – ekolog
 583 hlasů, 1,26 %

Zdroj: volby.cz