Právě parta letních lyžařů si dala dostaveníčko v sobotu dopoledne na pelhřimovském Masarykově náměstí, kde startovala tradiční recesistická akce Sedlický úprk.

Legrace je vždy na prvním místě

Ta se těší velké tradici. Letos se konala už po patnácté. Lyže si pravidelně o letních prázdninách nasazuje už sedm let také Jiří Brož z Kojčic. „Tyhle lyže se mnou prožily všech šest předchozích Sedlických úprků. Letos se na nich ale nejspíš projedu naposledy. Už dosluhují. Mám za ně doma sehnanou náhradu,“ ukazuje Brož na staré lyže.

Podobné mají na startu všichni. Žádné moderní kousky se na nohou účastníků nevyjímají. Stejně jako oblečení. Nikdo nemá typické lyžařské úbory, jede se v nápaditých kostýmech. Ke startu se připravuje i početné zastoupení žen. Nechybí mezi nimi ani dcera Jiřího Brože, Karolína. „Baví mě to. A vždycky jsem dojela až do cíle. Není to vůbec jednoduché. Spousta lidí cestou odpadne,“ líčí Karolína. Recesisty letos čekala trasa z Pelhřimova do Nové Bukové.

Nevšední dění přilákalo na náměstí i početný dav diváků. „Na koukání je to hezké. Ale rozhodně bych se k nim nepřidala. Musí to být opravdu náročné,“ míní jedna z divaček Jana Dvořáková z Pelhřimova.

To, že dá lyžování na suchu zabrat, účastníkům nevadí. Sedlický úprk za trochu námahy prostě stojí. „Nevadí nám, že je horko a není sníh,“ shodují se lyžaři.

Spousta z nich má jasno. Na pelhřimovském náměstí se příští léto potkají znovu. A kam pojedou? Na tom nesejde. Hlavní podle nich přece je, užít si při jízdě co nejvíc legrace.