Scénář věrný historické podobě masopustu bude mít pelhřimovská akce. V úterý 12. února ve 14.30 vyjde průvod masek s koňmi od kina oklikou až na náměstí. Tam bude pro „velké" masky připraven zdarma zabijačkový prejt a polévka, pro malé pak bonbóny a koblížky.

„Masky požádají starostu o dočasné předání vlády nad městem a nebude chybět ani obžaloba zlotřilce, viníka všeho špatného, co se ve městě i státě odehrálo," uvedl za pořadatele ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Budou se také volit nejlepší masky. Ty vybrané získají vstupenky na březnový koncert skupiny Koblížc! v Máji.

Marek dále připomněl, že v dřívějších dobách se v masopustním průvodu prezentovaly jednotlivé cechy působící ve městě. „Měly nějakou tabuli, která jejich cech propagovala, a pochlubily se svým typickým oblečením a  výrobky," řekl Miroslav Marek s tím, že s odkazem na tuto tradici pořadatelé vybízejí pelhřimovské společnosti, firmy, instituce, kluby a  sdružení, aby se takto do průvodu zapojily.

A jak vlastně vypadalo masopustní veselí v dobách dávno minulých? Podle etnografky Muzea Vysočiny v Pelhřimově Heleny Novákové se oslava masopustu datuje už do středověku. Bývala velmi bujará a nevázaná, což kritizoval i Tomáš Štítný ze Štítného.

Chodili jen muži

„Do druhé světové války se za maškary převlékali pouze muži. Po válce se průvodů již účastnily i ženy a děti. Dříve byl masopust jiný, takový otevřenější, bylo běžné, že lidé pouštěli masky přímo do domů, což už se dneska moc nenosí," sdělila Nováková.

Masopustní průvod měl své ustálené postavy, které si s sebou nesly i určitý význam. Například takzvaný masopustník průvod vedl a dovoloval se obyvatel stavení, zda můžou maškary dál.

„Chybět nesměl ani medvědář s medvědem, který byl ověšený hrachovinou. Věřilo se, že medvěd přináší plodnost a hojnost," prozradila Helena Nováková. Dalšími typickými tvářemi masopustu byli Žid, kobyla nebo bába s nůší.

„Žid byl dříve na vesnicích dost neoblíbenou postavou. Prodával totiž kořalku, která mnohé lidi připravovala o peníze. V masopustním průvodu chodil s pytlem a strašil děti, že je do něj strčí," popsala etnografka Nováková.

Maškary od lidí dostávaly hlavně občerstvení a obilí, které pak prodaly, a za utržené peníze si vystrojily taneční zábavu. „Masopust dříve končil pohřbením bakuse, což byla figurína, nebo basy. To už se dnes moc nedrží. Tradici s basou donedávna ctili v Martinicích u Onšova," doplnila ještě Nováková.
Právě v menších obcích si většinou únor bez masopustní taškařice nedovedou představit. Již tuto sobotu od devíti hodin vyrazí maškary na pochod po Olešné, o týden později pak masopust oslaví v Putimově.

Tam se za nejrůznější existence pravidelně převléká okolo třicítky obyvatel. „Do kostýmů se nebojí obléknout mladí ani staří. Někdo si masky zapůjčí od obce, jiný si vyrobí svoji vlastní," nastínil putimovský starosta Jiří Sobotka.

Podle něj není takové chození v masopustním průvodu nic jednoduchého. „Většinou nebývá pěkné počasí a než se obejdou všechny chalupy, je pomalu večer. A u každých dveří se navíc jí a pije, ale to k masopustní tradici prostě patří," usmál se Sobotka s tím, že samozřejmě ne ve všech domácnostech o návštěvu masek stojí. „Ale většina lidí už se na průvod těší, má napečíno a navaříno a z dálky ho vyhlíží," doplnil Jiří Sobotka.

Dlouhý pochod putimovských maškar, který začne devátého února v deset hodin dopoledne, uzavře v devatenáct hodin taneční zábava v kulturním domě.
V Pacově pořádá Masopust tamní Rodinný minipivovar.  Na pestrý průvod maškarád se lidé mohou těšit 23. února. Masky se sejdou před 14. hodinou u pivovaru a odtud půjdou průvodem po městě. Po skončení jsou všichni zváni do prostor minipivovaru, kde bude přichystáno bohaté pohoštění od kančího guláše až po koblížky. K udržení dobré nálady zahraje country kapela.

Ještě předtím však masopustní veselí ovládne i další obce na Pacovsku. Hned tři průvody se konají shodně 9. února. Ve třináct hodin začne merenda v Jetřichovci a v Pošné. V Cetorazi mají masky sraz u myslivny ve 13.30 hodin. „Masky obcházejí vesnici, chalupu po chalupě. Tradice se v obcích drží léta. Město Pacov vlastní masopust nepořádá a ani o tom zatím neuvažujeme," informoval místostarosta Pacova Tomáš Kocour.

Nela Kyselová a reportéři Deníku