Zanedlouho se z nich ale stanou středoškoláci a svou budoucnost už budou pevně držet jen a pouze ve svých rukou.

Než k tomu však dojde, čeká je ještě pár příjemných chvil strávených na základní škole. Těšit se mohou například na branné cvičení, sportovní den a hlavně také na předávání vysvědčení, které se na většině škol uskuteční ve slavnostním duchu.

Se Základní školou Kamenice nad Lipou se budou deváťáci loučit na tamním zámku. „Od té doby, co město na zámku umožnilo pořádat různé akce, se s deváťáky loučíme tam. Slavnostní předávání vysvědčení se uskuteční tento čtvrtek od 15 a 16 hodin," vysvětlila zástupkyně ředitele Základní školy Kamenice nad Lipou Jana Kosová, která dodala, že téměř celý program je v režii žáků.

Tajný program

„Většinou žáci nastoupí v páru, představí se a každý řekne, co ho zajímá, na jakou školu půjde dál a co od života očekává," řekla Kosová. Podle ní si žáci také připravují nějaké vystoupení, společnou píseň nebo pustí video, na kterém je k vidění průřez jejich působením na škole. „Žáci nám svůj program prozradit nechtějí a říkají, že je to tajné," uvedla Kosová.

Na akci zavítá také starosta, místostarosta a samozřejmě i ředitel školy, kteří žákům řeknou pár slov. Poslední dny před prázdninami strávené ve škole budou mít žáci ve volnějším režimu. „V úterý se budou odevzdávat učebnice, ve středu děti čeká den integrovaného záchranného systému a ve čtvrtek dopoledne na ně čeká branné cvičení," vyjmenovala Kosová. Během branného cvičení po osmé hodině vyhlásí ředitel požární poplach a až se všichni žáci shromáždí před školou, zhodnotí evakuaci školy oproti minulému cvičení. Třídy se pak rozdělí a vyrazí na krátký výlet. „Ty menší půjdou na Hamerky nebo na Johanku. Kam půjdou, záleží na jejich fyzické zdatnosti," řekla Kosová.

Slavnostně bude vysvědčení předáno i žákům devátých ročníků Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově. „Ve čtvrtek odpoledne se ve freskovém sále uskuteční předání vysvědčení, kterého se zúčastní i rodiče. Rozloučení se žáky devátých ročníků v tomto stylu pořádáme tradičně a letos to bude již pošestnácté," uvedl ředitel Základní školy Krásovy domky Pavel Rafaj.

Celý program navíc zpestří hudební vystoupení žáků místní základní umělecké školy, kde svůj talent předvede i studentka již zmiňované základní školy. Kromě slavnostního ukončení studia na základní škole si žáci uspořádají i rozlučkový večírek. „Rozloučit se budeme chtít ještě společně jako třída. Zatím to nemáme naplánované, ale nejspíš se sejdeme v Rynárci," řekl Matěj Franz ze Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově .

Ředitelé základních škol v Pelhřimově se rozhodli dát školákům na 29. a 30. června ředitelské volno.

Denisa Šimanová