Cesta na kole je ve městě někdy rychlejší než jízda automobilem. Jak poznamenal Dan Rambousek ze společnosti Nextbike Czech Republic: o sdílená kola se lidé nemusí starat. Prostě si kolo půjčí na jednom místě a na jiném je vrátí. To je princip bikesharingu, tedy sdílení kol, která v Pelhřimově fungují od července letošního roku.

Sdílené kolo si vypůjčuje často například student Martin Běhounek. „Já nejsem z Pelhřimova. Kolo si půjčuji k cestě z města na autobusové nádraží, když náhodou nestíhám,“ vysvětlil Deníku.

Úředník Josef Slavětínský projekt chválí, ale jak dodal, aby kolo intenzivně využíval, v tom mu ve městě brání obavy z husté dopravy. „Chtěl jsem jet například na kole k nemocnici, ale když jsem si vzpomněl na ten hrozný provoz na silnici, rozmyslel jsem si to,“ řekl Deníku.

Podle mluvčí pelhřimovské radnice Andrey Unterfrancové k jízdě lidem stačí pouze aplikace, která je ke stažení zdarma. Prvních patnáct minut použití kola je pro uživatele zdarma. „Mezi jednotlivými výpůjčkami musí být pauza minimálně deset minut a lidé mohou kolo využít opakovaně. Jinak se od šestnácté minuty účtuje uživatelům standardní sazba pětadvacet korun za každých dalších třicet minut jízdy,“ přiblížila Unterfrancová.

Aktuálně je v Pelhřimově 22 stanic. „Nedávno jsme přidávali dvě nové – Tichý mlýn a stanici u Agrostroje. "Věříme, že lidé využijí kola na výlety, nebo k rekreaci, respektive k cestám za prací v případě Agrostroje,“ dodal Dan Rambousek.

Například k datu 28. srpna bylo v Pelhřimově uskutečněno celkem 2586 výpůjček. „Průměrná doba výpůjčky je 13,5 minut,“ doplnil.

Všechna kola mají nízký nástup, aby vyhovovala i ženám a dětem. Jsou vybavena košíkem na menší náklad do 5 kg, který lze přichytit gumovými třmeny. 

K přesnému místu, kde se stanice nachází, dovede navigace po spuštění mobilní aplikace, přes kterou si lze kola půjčovat.  

Pelhřimov zaznamenal dokonce i rekordní dny výpůjčky. „Rekord jsme zatím zaznamenali 20. 7. s počtem 109 výpůjček. Další dva top dny s 88 výpůjčkami byly 17.7. a 25.7. Držíme se na průměru 56 výpůjček denně. Hodnotíme to jako úspěšný start projektu. Každé kolo se denně aspoň jednou vypůjčí, což je dobrá vizitka,“ vyhodnotil Dan Rambousek.

Nejvyužívanější stanice je Pelhřimov – Děkanská s 251 výpůjčkami, a Pelhřimov – Gymnázium s 231 výpůjčkami.

Nově má Pelhřimov pro cyklisty a nejen pro ně, i servisní stanici. Vznikla v Děkanské ulici, v bezprostřední blízkosti Turistického informačního centra.

„Je zde možnost upevnit si kolo a provést jeho kontrolu či základní servis,“ informovala Nela Štěpánková z oddělení cestovního ruchu Kulturních zařízení města Pelhřimova a dodala: „Umístění ve středu města není náhodné. Cílem bylo mít stanici dostupnou čtyřiadvacet hodin denně a ideálně na místě, které navštěvuje velký počet lidí.“

Video: Sdílená kola a servisní stanice u Informačního centra v Pelhřimově.

Sdílená kola a servisní stanice u Informačního centra. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Provoz servisní stanice zaštiťuje Turistické informační centrum, které ve svých otevíracích hodinách nabízené služby pro cyklisty ještě rozšiřuje. „Cyklisté si u nás mohou půjčit servisní kufřík, který obsahuje základní nářadí. Dále máme k dispozici lékárničku na ošetření drobných zranění,“ vyjmenovala Nela Štěpánková.

Vybudování servisní stanice v centru města přitom nebylo drahým počinem. Náklady dosáhly výše 45 tisíc korun. Navíc jejich polovina byla pokryta formou dotace z Fondu Vysočiny. Druhou polovinu nákladů uhradily ze svého rozpočtu Kulturní zařízení města Pelhřimova.