Sdílené kolo si lidé v Pelhřimově mohli půjčit v pilotním projektu od letošního července. Měli na výběr z padesáti kol rozmístěných na různých místech po městě. „Sdílená kola se stala součástí pelhřimovského života, z čísel, která zveřejnil provozovatel Nextbike vyplývá, že službu ve městě aktivně využívá přes 800 uživatelů. Ti si ke konci listopadu vypůjčili sdílené kolo 6 707 krát a ujeli bezmála šest tisíc kilometrů,“ popsala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Lidé v Pelhřimově také využívali jízdu na prvních patnáct minut zdarma a čísla ukázala, že uživatelé si kola půjčují pro jízdy na kratší vzdálenosti.

Nevíte, jak si kolo půjčit? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Letošní provoz sdílených kol hradila soukromá firma, a tak o financování služby na příští rok musejí nyní rozhodnut zastupitelé. „Rádi bychom sdílená kola v Pelhřimově zachovali i v příštím roce. Po úspěšném zkušebním provozu je nyní nutné zabezpečit financování na příští rok. Rozhodnou o tom zastupitelé při schvalování rozpočtu,“ komentoval místostarosta Karel Kratochvíl.

Podle mluvčí radnice používá většina pravidelných uživatelů sdílená kola hlavně ráno při cestě do práce. „O víkendu převažují cesty po půlnoci, kdy to je pro obyvatele flexibilní, ekonomickou a bezpečnou volbou při cestě z města domů. Výhoda okamžité dostupnosti sdílených kol dělá tuto službu čím dál tím oblíbenější,“ doplnila Unterfrancová.

Sdílená kola v Pelhřimově.
Sdílená kola v Pelhřimově. Nově si je lidé mohou půjčit na dalších dvou místech

K zapůjčení kola je potřebná mobilní aplikace Nextbike. Prvních patnáct minut má uživatel kolo zdarma, poté zaplatí za každou půlhodinu vypůjčení pětadvacet korun. Kde jsou kola zaparkovaná zjistí uživatelé buď v mobilní aplikaci nebo na mapě /ZDE/.