Kovový tubus měl ještě v sobě sklenici s víčkem. Těsnící gumu víčka pohotově nožíkem odstranil místostarosta Pavel Pípal a pak už přítomní zástupci města i úřadu netajili údiv nad zajímavostmi, které sklenice skrývala. Po odstranění pečetě se ukázalo, že papírové dokumenty jsou  té-měř neporušené. Obsahovaly řadu praktických informací včetně tehdejších cen zboží.

Rok 1883 připomínal pamětní spis, který mj. informoval o tom, že kilo hovězího masa tehdy stálo 53 krejcarů a litr piva 12 krejcarů. V papírech byly také zabalené mince z konce 19. století nebo lístky na tehdejší ples.

Většina dokumentů pocházela z června 1928. Úvod pamětního listu kladl důraz na desáté výročí nově vzniklé republiky. „Dobrotivý osud nás měl rád a stali jsme se samostatnou republikou," četl z listu starosta Leopold Bambula. Vedle listu byly přiloženy tehdejší československé mince a známky, ale také jízdní řád vlaků, srdečný pozdrav z tehdy městské spořitelny a celostátní i regionální dobový tisk.

Pobavený údiv vzbudily novinové inzeráty, které už tehdy nabízely zvětšení poprsí či léčbu kapavky. Z jakési tehdejší „infobrožury" se dalo vyčíst, že v Pelhřimově ve 20. letech v 680 domech žilo 6600 obyvatelů, 320 koní, 860 vepřů a 890 králíků.  „Průmysl ve městě živí 1000 dělníků," stálo v brožuře. „Už tehdy byli dva náměstci starosty, rada měla devět členů," četl starosta.

Schránka obsahovala i „pohledy města s létadla" a Týdeník českomoravské vysočiny informoval titulkem „Neodkladná nutnost úpravy silnice na Křemešník" o tom, že nedávno dvěma cizím autům při cestě na Křemešník praskla osa, a proto je i v zájmu turistického ruchu (město má na vrchu restauraci) cestu opravit. Zároveň se už nabízel podnikatel, který tam zavede autobusovou linku.

Cenné dokumenty naskenuje hlavní památkář města Vladimír Staněk a do nového tubusu se pro změnu vloží dokumenty z dnešní doby.

Kalvárie zatím čeká na to, zda na její opravu přispějí takzvané norské fondy. Jasněji by mělo být koncem června. Celková cena druhé etapy je osm milionů korun.